6ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Βόλου

Ιστολόγιο του Σχολείου μας

25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ιούν 201411

Με αφορμή την επέτειακή χρονιά “25 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ” από την υιοθέτηση της Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού (20 Νοεμβρίου) η Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας πραγματοποιούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα Παιδιά Γράφουν & Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους» για τους μαθητές των Νηπιαγωγείων και των των Δημοτικών Σχολείων όλης της χώρας. Στόχος του προγράμματος είναι να εξοικειωθούν οι μαθητές με τα δικαιώματά τους και να εκφραστούν δημιουργικά.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο παραπάνω πρόγραμμα από τα τμήματα Δ΄1 και Δ΄2. Τα παιδιά έγραψαν δύο πρωτότυπα παραμύθια συμμετέχοντας παράλληλα στον πανελλήνιο διαγωνισμό που διεξάγεται.

Καλή επιτυχία στα παιδιά.

Διεύθυνση: Αγίου Νεκταρίου 3, 38446, Νέα Ιωνία, Βόλος

e-mail: mail@6dim-n-ionias.mag.sch.gr