Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Οι μαθητές του σχολείου μας, και συγκεκριμένα οι τάξεις Δ΄ (τμήματα Δ1΄ και Δ2΄) και Ε’, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας και Ημέρα Μνήμης του εθνικού μας ποιητή Διονυσίου Σολωμού , που ήταν η 9η Φεβρουαρίου, επισκέφτηκαν το Ραδιοφωνικό Σταθμό Μεσολογγίου και συμμετείχαν στη ζωντανή ραδιοφωνική εκπομπή της δημοσιογράφου κ. Ασημίνας Σαλαμούρα (10:00-11:00), όπου μίλησαν για την ελληνική γλώσσα, διάβασαν λέξεις από άλλες γλώσσες με ελληνική ρίζα, επέλεξαν αγαπημένα τους τραγούδια και διάβασαν αποσπάσματα από το Β΄και Γ΄ Σχεδίασμα των Ελευθέρων Πολιορκημένων του Διονύσιου Σολωμού.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ραδιοφωνικού Σταθμού, έμαθαν για την ιστορία του και είδαν την πλούσια δισκοθήκη του από την κ. Σαλαμούρα και από τον Πρόεδρο κ. Ατσαλάκη.

Οι μαθητές συνοδεύονταν από τους εκπ/κούς:

Σουρούνη Γεώργιο (Δ1΄)

Νάκου Παναγιώτα (Δ2΄)

Σαραγκανίδα Παναγιώτα (Ε΄)

Πριοβόλου Ευθυμία (Αγγλικής Γλώσσας)

Ντάνου Φωτεινή (Δ/ντρια)

Αναστασόπουλο Μαρίνο (Σχολικός Σύμβουλος)

Ήταν μια πολύ ξεχωριστή εμπειρία για όλους!