Σίτιση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Οδηγίες προς τους γονείς.

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα ξεκινήσει τη λειτουργία του την Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου για τους μαθητές της Α΄ τάξης.

Η σίτιση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα τελείται από τις 14:00 έως τις 14:40.

Γράψτε με ανεξίτηλο μαρκαδόρο πάνω στο  σκεύος του φαγητού το όνομα του παιδιού (στο καπάκι και στο πλάι).

Τοποθετήστε κατά την άφιξή σας στο Σχολείο το σκεύος του φαγητού στο ψυγείο και την τσάντα μεταφοράς των τροφίμων στο ράφι. Τοποθετήστε κουτάλι ή πιρούνι και χαρτοπετσέτα στην τσάντα.

Για λόγους υγιεινής κάθε μέρα θα πρέπει να δίνετε στο παιδί διαφορετική πετσέτα, την οποία θα στρώνει πάνω στο τραπέζι.

Πλένετε συχνά την τσάντα μεταφοράς του φαγητού.

Ασκήσεις αυτονομίας για τα μικρά μας.

Το φαγητό στο Ολοήμερο Σχολείο είναι συνώνυμο της αυτονομίας. Αν το παιδί σας πηγαίνει στην πρώτη τάξη καλό είναι να φροντίσετε ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην πρόκληση. Τα παιδιά πρώτης σχολικής ηλικίας δεν έχουν τόσο ανεπτυγμένες κινητικές δεξιότητες. Γι’ αυτό θα πρέπει να φροντίσετε:

1. Να μπορεί να ανοίξει και να το κλείσει μόνο του τη συσκευασία φαγητού (κάντε πρόβες στο σπίτι).
  2. Να χειρίζεται με ευκολία το παγουρίνο του. Πολλοί γονείς προτιμούν τα μικρά μπουκαλάκια εμφιαλωμένου νερού.
  3. Να έχετε κομμένες σε μικρά κομμάτια (μπουκιές) τις τροφές, για να μπορεί να τις καρφώσει με το πιρουνάκι του. Ακόμα και το μπιφτέκι ή το κοτόπουλο καλό είναι να το έχετε κόψει σε μικρά κομματάκια.

Να έχετε τα φρούτα καθαρισμένα, κομμένα σε μικρά κομμάτια, κλεισμένα σε αεροστεγές σακουλάκι για να μη μαυρίζουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.