Επίσκεψη στο στρατόπεδο της Προεδρικής Φρουράς!

Δείτε την ταινία από την επίσκεψη!

PG2014 (Ανοίγει με Internet Explorer)

Η Στ΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφθηκε το στρατόπεδο Γεωργίου Τζαβέλα όπου εδρεύει η Προεδρική Φρουρά.

Μετά από την λιτή αλλά κατατοπιστική παρουσίαση της  αποστολής, της ιστορίας και της στολής των ευζώνων και των αξιωματικών της φρουράς στην αίθουσα τιμών, οι μαθητές μας γνώρισαν τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονται οι στολές και τα τσαρούχια στο ραφείο και το τσαρουχοποιείο που βρίσκονται στο στρατόπεδο. Πρόκειται για τα μοναδικά  εργαστήρια στην Ελλάδα όπου παράγονται και συντηρούνται οι στολές και τα υποδήματα και στελεχώνονται από πολιτικό προσωπικό που αξιοποιεί με ιδιαίτερη τεχνική και μεράκι αυθεντικά και ακριβά υλικά παράγοντας θαυμαστό αποτέλεσμα.

Τέλος, οι μαθητές μας παρακολούθησαν την έξοδο δύο ευζώνων και του δεκανέα αλλαγής και φωτογραφήθηκαν στην αυλή του στρατοπέδου.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.