Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για μαθητές – εκπαιδευτικούς – γονείς την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 στο Σχολείο μας!

LOGO

Το Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο Σχολείο μας την Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2015 – αφορά στους μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης – ενώ το μεσημέρι της ίδιας μέρας θα δημιουργηθεί και τμήμα ενηλίκων (εκπαιδευτικών και γονέων).   Περισσότερες πληροφορίες   εδώ

Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδας

Το έργο αφορά στην υλοποίηση προγράμματος Αγωγής Υγείας με αιχμή τις Πρώτες Βοήθειες σε μαθητές Ε’ και ΣΤ’ τάξης δημοτικού, εκπαιδευτικούς και γονείς, σε σχολεία περιοχών που έχουν πληγεί περισσότερο από την οικονομική κρίση. Οι ενέργειες αυτές θα περιλαμβάνουν 200 παρεμβατικές εκδηλώσεις από εξειδικευμένους επαγγελματίες υγείας που θα διεξαχθούν σε 130 Δημοτικά σχολεία της Αττικής και 70 της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης.

Οι βασικές δράσεις είναι οι ακόλουθες:

Δράση 1: Παρέμβαση στους μαθητές.

Η δράση περιλαμβάνει τη διεξαγωγή 200 παρεμβατικών εκδηλώσεων σε σχολεία Π/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης 15 Δήμων της Αττικής και 8 Δήμων της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης.

Ομάδα στόχου είναι μαθητές που φοιτούν στη Ε’ και ΣΤ΄ τάξη Δημοτικού.

Η παρέμβαση θα πραγματοποιηθεί από τουλάχιστον τέσσερα (4) άτομα τα οποία θα αναλάβουν την εκτέλεση του προγράμματος. Τα άτομα αυτά θα επαγγελματίες υγείας με πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σχετικό με το αντικείμενο του έργου και μακρόχρονη εργασιακή και εκπαιδευτική εμπειρία. Επίσης πολλοί από τους εκπαιδευτές θα έχουν μεταπτυχιακό δίπλωμα ενώ έχουν παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια, ημερίδες και συνέδρια συναφές με το εργασιακό τους αντικείμενο.

Για την εκτέλεση του προγράμματος θα χρησιμοποιηθεί εκπαιδευτικό υλικό το οποίο θα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Η παρέμβαση θα γίνει με τη βιωματική μέθοδο και θα περιλαμβάνει κυρίως παιχνίδια ώστε να προσελκύσει το ενδιαφέρον.

Περιγραφή παρέμβασης

• Η ομάδα παρέμβασης θα διαιρεθεί σε 2 υπο-ομάδες των 2 ατόμων τουλάχιστον η κάθε μία και εν συνεχεία η κάθε υπο-ομάδα θα αναλάβει από ένα τμήμα.
  • Το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας θα εστιάσει κυρίως στη παροχή Πρώτων Βοηθειών
  • Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί με τη βοήθεια:
    • Υλικών μέσων όπως επιδέσμους, γάζες, κ.α. που μέσω της χρήση τους θα μεγιστοποιηθεί το αποτέλεσμα της παρέμβασης
    • Ηλεκτρονικών υπολογιστών και Video Projectors.

Δράση 2: Παρέμβαση σε εκπαιδευτικούς και γονείς

Στο πλαίσιο της συγκεκριμένης δράσης περιλαμβάνεται η διεξαγωγή 200 παρεμβατικών εκδηλώσεων στα ίδια σχολεία στα οποία θα υλοποιηθεί η προαναφερόμενη δράση 1. Η δράση αυτή επικεντρώνεται στην εκμάθηση Πρώτων Βοηθειών και απευθύνεται στο σύνολο των εκπαιδευτικών κάθε υπό παρέμβαση σχολείου και στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Ε’ και ΣΤ’ τάξης δημοτικού σχολείου.

Ομάδα στόχου είναι

1. Γονείς και κηδεμόνες μαθητών που φοιτούν στο Δημοτικό.
  2. Εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στο υπό παρέμβαση σχολείο

Η παρέμβαση θα πραγματοποιηθεί από τουλάχιστον δύο (2) άτομα τα οποία θα αναλάβουν την εκτέλεση του προγράμματος, θα είναι επαγγελματίες υγείας και θα έχουν τις αντίστοιχες γνώσεις και εμπειρία που απαιτούνται για την παρέμβαση.

Περιγραφή παρέμβασης

• Η ομάδα παρέμβασης θα συγκεντρώσει γονείς και εκπαιδευτικούς σε μία αίθουσα ή αμφιθέατρο
  • Η παρέμβαση μπορεί να πραγματοποιηθεί την ίδια ημέρα και ώρα που θα γίνει και η παρέμβαση στους μαθητές είτε άλλη ημέρα και ώρα.
  • Η αίθουσα που θα φιλοξενήσει το πρόγραμμα θα είναι διαφορετική από τις αίθουσες που θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα στους μαθητές.
  • Ενδεικτικά το πρόγραμμα παρέμβασης μπορεί να περιλαμβάνει:
    • Εισαγωγή σε βασικές έννοιες (υγεία, ασθένεια, τραυματισμός κτλ)
    • Εκτίμηση κατάστασης θύματος
    • Αναγνώριση σημείων και συμπτωμάτων
    • Οδηγίες παροχής Πρώτων Βοηθειών
    • Οργάνωση Φαρμακείου
    • Επίδειξη εικονικών δράσεων με προπλάσματα
    • Αναγνώριση ανοιχτών και κλειστών κακώσεων (θλάσεις- τραύματα)
    • Ενημέρωση για τις αιμορραγίες τα είδη αυτών και τα συμπτώματά τους (μεικτές, τριχοειδικές, φλεβικές, αρτηριακές- ωχρότητα, δίψα κτλ)
    • Ρινορραγίες και αντιμετώπιση
    • Κακώσεις αρθρώσεων-Είδη αυτών (διάστρεμμα κτλ,) και συμπτώματα (οίδημα κτλ)
    • Κατάγματα και είδη αυτών- αντιμετώπιση)
    • Δηλητηριάσεις- είδη δηλητηρίων και αντιμετώπιση
    • Διάσειση, Λιποθυμία,
    • Βασική ανάνηψη (ΚΑΡΠΑ)
    • Επίδειξη χρήσης αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, κ.α.
    • Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί με τη χρήση:
      • Υλικού Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης όπως κούκλες επίδειξης πρώτων βοηθειών για ενήλικες, Αμπού ενηλίκων, Αυτόματοι απιδινωτές, Μάσκα τσέπης
      • Ηλεκτρονικοί υπολογιστές και Video Projectors