Περιβαλλοντικό πρόγραμμα

ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ-ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΠΙΟΥ

Από τους μαθητές της Ε΄τάξης.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ :

• ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΤΗ ΖΩΗ,ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
  • ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΑΣ

ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ( ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ)

ΔΡΑΣΕΙΣ

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΦΙΣΑΣ

Τα παιδιά έγραψαν για την 1η εικόνα: Βλέπουμε δύο φίλους που πίνουν και διασκεδάζουν.

Για την 2η εικόνα έγραψαν: Οι δύο φίλοι έχουν αφήσει από απερισκεψία την ψησταριά να ψήσει μέχρι που άρχισε να παίρνει φωτιά. Έτσι το δάσος θα καταστραφεί.

ΜΕ ΤΟ ΚΠΕ ΑΡΓ/ΛΗΣ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ (ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ-ΜΕΤΡΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ)

ΑΦΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗ Γ.Γ. ΔΑΣΩΝ- ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ (ΑΦΙΣΟΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ)

ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΝΑ 10ΣΕΛΙΔΟ (ΔΑΣΟΣ-ΔΑΣΙΚΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ- Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ-ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΑΣΙΚΗΣ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ- Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΚΙ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΓΙΑ ΔΑΣΟΓΝΩΣΤΕΣ)

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΩΝ- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.