Λιομάζωμα

Το Νοέμβριο οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, αφού έστρωσαν τεράστια λιόπανα με χτένια και δάχτυλα κλάδεψαν τις ελιές που βρίσκονται γύρω από το  σχολείο. Η χαρά των παιδιών καθώς γέμιζαν τα καλάθια τους με όσο το δυνατό περισσότερες ελιές ήταν μεγάλη!

Τα παιδιά ενημέρωσαν τους κατοίκους γύρω από το σχολείο   για τη συγκομιδή της ελιάς  κρεμώντας αρκετές μέρες πριν στα δέντρα ταμπελίτσες.

ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ

ΣΤΟ ΕΛΑΙΟΤΡΙΒΕΙΟ…

Αφού μαζεύτηκαν οι ελιές σε μεγάλα σακιά την επόμενη μέρα  οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν το  ελαιοτριβείο του κυρίου Πρίφτη στην Παιανία και παρακολούθησαν όλη τη διαδικασία για την παραγωγή λαδιού.

Όλα τα παιδιά πήραν από ένα μικρό μπουκαλάκι λάδι από τις ελιές που μάζεψαν.

ΛΑΔΟΚΟΥΛΟΥΡΑ

Την ίδια μέρα με το μάζεμα της ελιάς και  με την βοήθεια των μαμάδων τις οποίες και ευχαριστούμε, τα μικρά παιδιά της Α΄και  Β΄τάξης του σχολείου ζύμωσαν λαδοκούλουρα.

Κατηγορίες: Φθινοπωρινές Δράσεις. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.