ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της 4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Επισκεφθήκαμε το 5×5 όπου κάθε τάξη πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες.Τα παιδιά απόλαυσαν τα παιχνίδια και εκτίμησαν ξανά τη σπουδαιότητα του αθλητισμού στη ζωή  μας!

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΝΕΜΕΑ

Την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Αρχαία Νεμέα. Τα παιδιά περιηγήθηκαν στο Αρχαίο Στάδιο, στον αρχαιολογικό χώρο,20170920_09201520170920_095314 στο μουσείο της Αρχαίας Νεμέας και στο τέλος  έπαιξαν και αθλήθηκαν στο 520170920_092216×5 της περιοχής.

Χαιρετισμός για τη σχολική χρονιά 2017-2018

20170911_113129Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς σας καλωσορίζω ολόθερμα στον ιστοχώρο του σχολείου και εύχομαι σ’ όλους από τα βάθη της ψυχής μου υγεία, χαρά, κι ευτυχία προσωπική και οικογενειακή και μια χρονιά δημιουργική  κι ευχάριστη.

Βασικός στόχος του σχολείου, πέρα από τη μετάδοση γνώσεων, είναι η αγωγή των μαθητών, η σμίλευση του χαρακτήρα των παιδιών με την καλλιέργεια αρχών κι αξιών που θα διαμορφώσουν τα παιδιά σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες και συνάμα να τα διαπλάσουν σε άξιους, δημοκρατικούς, υπεύθυνους, χρήσιμους αυριανούς πολίτες στην κοινωνία.

O σεβασμός και η τήρηση των κανονισμών λειτουργίας του σχολείου, θα οδηγήσουν στην ομαλή κι εύρυθμη λειτουργία της Σχολικής Μονάδας για την πρόοδο, την ευημερία και την ευτυχία των παιδιών.

Σ’ αυτό το δύσκολο και επίπονο έργο μας θα θέλαμε επίσης συνεργάτες, συμπαραστάτες κι αρωγούς του γονείς. Όλοι μαζί, συνοδοιπόροι, θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε ένα άνετο, ευχάριστο περιβάλλον, όπου όλοι οι μαθητές θα απολαμβάνουν τη χαρά της μάθησης.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω πως η μέριμνα και η έγνοια μας για τη μόρφωση, την αγωγή και την πρόοδο των παιδιών, θα είναι συνεχείς κι αδιάλειπτες.

Καλή σχολική χρονιά, δημιουργική, κι ευτυχισμένη!

Η Διευθύντρια του σχολείου

Κουτρουφίνη  Σοφία

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ 12-9-2017

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι  αύριο Τρίτη, 12/09/2017, το σχολείο θα λειτουργήσει  από 8:15 το πρωί έως  13:15 το μεσημέρι.

Το Ολοήμερο Τμήμα  δε θα λειτουργήσει.

Οι μεταφερόμενοι μαθητές θα μεταφερθούν από και προς το σχολείο με λεωφορεία του ΚΤΕΛ.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Κουτρουφίνη  Σοφία

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι:

• Στις 8: 30 το πρωί της Δευτέρας, 11/9/2017, θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2017-2018
  • Στις 8: 45 οι μαθητές/τριες θα εισέλθουν στις αίθουσες διδασκαλίας για να γνωριστούν με τους/τις δασκάλους/λες τους.

Την ίδια ώρα όλοι οι γονείς και κηδεμόνες του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άργους θα εισέλθουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου για να ενημερωθούν από τη Διευθύντρια για θέματα εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου.

• Στις 9:30 θα σχολάσουν όλα τα παιδιά του σχολείου.
  • Τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ θα μεταφέρουν από και προς το σχολείο τους μεταφερόμενους μαθητές.
  • Οι μαθητές θα προσέλθουν χωρίς τις σχολικές τους τσάντες.

Κ α λ ή        σ χ ο λ ι κ ή        χ ρ ο ν ι ά !!!

Η  ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΚΟΥΤΡΟΥΦΙΝΗ ΣΟΦΙΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Ανακοινώνεται ότι:

Οι εγγραφές για την ΠΡΩΤΗ (Α΄) τάξη του Δημοτικού Σχολείου, για το σχολικό έτος 2017-2018, θα γίνουν από τις 2-5-2017 έως τις 19-5-2017,

Οι ενδιαφερόμενοι να εγγράψουν τα παιδιά τους γονείς, μπορούν να προσέρχονται στο γραφείο του Σχολείου τις εργάσιμες ημέρες και ώρες(8:15 έως 14:00).

Φέτος εγγράφονται όσα παιδιά έχουν γεννηθεί το έτος 2011.

Απαραίτητα δικαιολογητικά

1.Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα για τα στοιχεία του παιδιού.

2.Το βιβλιάριο υγείας του παιδιού με τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Δίδεται από το   Σχολείο.

4. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή (φωτοτυπία της 1ης  σελίδας του Ε1 της φορολογικής δήλωσης των γονέων).

Προϋπόθεση για την εγγραφή του μαθητή/τριας είναι η μόνιμη κατοικία του/της να βρίσκεται μέσα στον τομέα του Σχολείου

Η Διευθύντρια του   Σχολείου

Σουλιώτη Ελένη

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΕΜΠΤΗ 12/1/2017

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Δήμου κανονικά θα λειτουργήσουν τα σχολεία από την Πέμπτη 12/1/2017.Οι προγραμματισμένες διδακτικές επισκέψεις του σχολείου μας δε θα πραγματοποιηθούν την τρέχουσα εβδομάδα.

Από τη Διεύθυνση του σχολείουsxoleio

ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΡΓΟΥΣ-ΜΥΚΗΝΩΝ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017

Από το Δήμο Άργους-Μυκηνών ανακοινώθηκαν τα παρακάτω:

«“Σας ενημερώνουμε πως τη Δευτέρα 09/01/2017 & την Τρίτη 10/01/2017 όλα τα σχολεία του Δήμου Άργους Μυκηνών (Βρεφονηπιακοί σταθμοί, Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια & Λύκεια), θα παραμείνουν κλειστershά λόγω των κακών καιρικών συνθηκών (υψηλού παγετού τις πρωινές ώρες), ώστε να αποφευχθούν τραυματισμοί».

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

20160322_121005Σας καλούμε στο χώρο του σχολείου την Τρίτη 20-12-2016 και ώρα 13:00, όπου ύστερα από μια σύντομη ενημέρωση από τη Διευθύντρια του σχολείου, θα δοθεί η βαθμολογία Α” Τριμήνου για τις τάξεις Γ, Δ, Ε και ΣΤ. Οι εκπαιδευτικοί της Α και Β τάξης θα ενημερώσουν τους γονείς προφορικά.

Από τη Διεύθυνση