Φυτεύοντας σπόρους – Planting seeds

3 Φεβρουάριος 2014

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν ένα εργαστήρι όπου εξερεύνησαν με …χειρωνακτικό τρόπο το ρόλο των σπόρων στην δημιουργία και ανάπτυξη των φυτών, τη σημασία της φωτοσύνθεσης για τον πλανήτη μας, τη σπουδαιότητα της διατροφής μας με λαχανικά και φρούτα. Φύτεψαν σποράκια σε ποτηράκια και παρακολούθησαν τα επόμενα στάδια ανάπτυξης ενός νέου φυτού. Στο τέλος πήραν και τα αναμνηστικά γλαστράκια τους για να τα μεγαλώσουν στο σπίτι!

The pupils of the 1st grade visited a workshop where they explored the role of the seeds in plants creation and development in a ‘hands-on learning’ way. They discussed about the significance of photosynthesis for planet Earth, about the importance of a diet rich in vegetables and fruits. The pupils planted seeds in cups and watched the next steps in the development of a plant. In the end, they got their souvenir pots to grow them at home!

P1020554 P1020555 P1020556 P1020559 P1020566

A short video in action: Seeds