Η Γ΄τάξη ψάχνει θεούς και ήρωες

DSC07362 DSC07361

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου η Γ΄τάξη επισκέφθηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας και συμμετείχε στο πρόγραμμα Θεοί και ήρωες της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο μουσείο εστιάζοντας στην αρχαία ελληνική μυθολογία μέσα από τα επιλεγμένα εκθέματα του μουσείου που βρίσκονται στις αίθουσες του Ιδιωτικού και Δημόσιου Βίου και απεικονίζονται θεοί και ήρωες της μυθολογίας.

DSC07411

Μετά την ολοκλήρωση της περιήγησης οι μαθητές συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι. Χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν το δημοφιλές επιδαπέδιο κλασικό «φιδάκι». Σκοπός της κάθε ομάδας ήταν να φτάσει πρώτη στον τερματισμό. Προκειμένου να συμβεί αυτό οι μαθητές έπρεπε να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικές με τη μυθολογία και τα εκθέματα του μουσείου.