Οκτώβριος 2024

Άδεια Creative Commons

Αγιασμός

Καλή σχολική χρονιά!!!

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί στην αυλή του νηπιαγωγείου μας, την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου στις 08:30!!

HPΘE EΠITEΛOYΣ H ΣTIΓMH
AYTH H MAΓIKH
ΠOY H NEA MAΣ XPONIA
APXIZEI ME XAPA.
ΓIA AYTO ΠAIΔIA ETOIMAΣTEITE
ΓPHΓOPA NA ΠPOΣΔEΘEITE
ΓIATI TO TAΞIΔI MAΣ AYTO
ΘA EINAI MAKPINO.
KEΦI, XAMOΓEΛA KAI ΦANTAΣIA
AΠAPAITHTA KΛEIΔIA
KΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
ΜΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ.

C kef1 en1 agiasmos.png teaser

Εγγραφές

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Για το σχολικό έτος 2024-25, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2020 και συγκεκριμένα, μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών.  Οι εγγραφές γίνονται αποκλειστικά και μόνο με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης, την οποία υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες στο Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Τα όρια του Νηπιαγωγείου μας:

Δείτε την εγκύκλιο εγγραφών αναφορικά με τη διαδικασία εγγραφών των μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ-ΕΓΓΡΑΦΩΝ-ΣΤΑ-ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ-2024-2025.pdf (sch.gr)

Η Προϊσταμένη,

Τσιπά Μαρία

Καλές γιορτές

Το διδακτικό προσωπικό του 5ου Νηπιαγωγείου Υμηττού,

σας εύχεται Χρόνια Πολλά,

καλές γιορτές

και ευτυχισμένο το

2024!!!!

δέντρο

Καλή σχολική χρονιά!!!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Νηπιαγωγείου Υμηττού σάς εύχεται καλή σχολική χρονιά!

Εγγραφές 2023-2024

Ξεκινούν οι αιτήσεις εγγραφών  στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, που για το σχολικό έτος 2023-2024 και εφεξής, θα γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, σύμφωνα με το άρθρο 1, της υπ’ αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β΄ 1767) ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης.
Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/
Για το σχολικό έτος 2023-2024 οι ηλεκτρονικές εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1-20 Μαρτίου 2023Στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, υποχρεωτικά εγγράφονται στα Δημόσια Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24, μαθητές γεννημένοι το 2018 (νήπια) και το 2019 (προνήπια). (περισσότερα…)

Ευχές

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Νηπιαγωγείου Υμηττού σάς εύχεται χρόνια πολλά, γεμάτα υγεία και ευτυχία!!!

Καλά Χριστούγεννα!!!

20221223 114459

Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940 θα πραγματοποιηθούν στο Νηπιαγωγείο μας την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, από τις 8:30 – 9:30 πμ. Τα παιδιά θα προσέλθουν χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν με το πέρας της γιορτής.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΟΧΙ 1940 / Επέτειος του Όχι / Ochi day 20th October

“28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΟΧΙ 1940 / Επέτειος του Όχι / Ochi day 20th October” από dullhunk διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-2.0

Ολοήμερο Νηπιαγωγείο διευρυμένου ωραρίου

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων πριν από λίγες μέρες ανακοίνωσε τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά) οι οποίες θα εφαρμόσουν πιλοτικά κατά το σχολικό έτος 2022-23 το νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου μέχρι τις 5:30 μμ (αντί 4 μμ που ίσχυε μέχρι σήμερα).

Το νηπιαγωγείο μας ανήκει στα Νηπιαγωγεία που θα εφαρμόσουν το νέο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου.

Στην σχετική εγκύκλιο, μεταξύ άλλων, τονίζεται ότι:

α) Με την εφαρμογή του νέου, αναβαθμισμένου προγράμματος ολοήμερου Νηπιαγωγείου προστίθενται στον διδακτικό χρόνο του ισχύοντος προαιρετικού ολοήμερου προγράμματος δύο (2) διδακτικές ώρες και συγκεκριμένα η πέμπτη (5η) και η έκτη (6η), διάρκειας τριάντα (30) λεπτών η καθεμία. Συγκεκριμένα, στην 5η διδακτική ώρα εντάσσεται ανάπαυση/ελεύθερο παιχνίδι/ενασχόληση στα κέντρα μάθησης, ενώ η 6η διδακτική ώρα δύναται να αξιοποιείται, κατόπιν απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων, από τον εκπαιδευτικό για ελεύθερο και οργανωμένο παιχνίδι και ανατροφοδότηση.

β) Η αποχώρηση των μαθητών του Νηπιαγωγείου που παρακολουθούν το πρόγραμμα της παρούσας παραγράφου λαμβάνει χώρα ή στις 16.00 με το πέρας της τέταρτης (4ης) διδακτικής ώρας ή στις 17.30 με τη λήξη του προγράμματος.

Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους 2022-23.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο ανάλογο ΦΕΚ που είναι διαθέσιμο, εδώ.

Καλή σχολική χρονιά

Kindergarten Bild

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός στο 5ο Νηπιαγωγείο Υμηττού για το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022, στις 8:15.

Ευχόμαστε στα παιδιά μας και στους γονείς τους, καλή σχολική χρονιά!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Νηπιαγωγείου Υμηττού σας προσκαλεί να παραλάβετε τα αναμνηστικά, τις βεβαιώσεις φοίτησης καθώς και τους φακέλους προόδου των παιδιών μας την Τετάρτη 15/6/22, μεταξύ 8:30 και 9:30 πμ.

Σας ευχόμαστε Καλό Καλοκαίρι!!!!

Summer with no Boundaries [Explored!]

“Summer with no Boundaries [Explored!]” από Brandon Christopher Warren διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0