ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ – ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2022

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ  ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

(ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2022)

Αγαπητοί Γονείς,

σας ευχόμαστε Καλή και Δημιουργική χρονιά με υγεία,αγάπη και ευτυχία σε εσάς και στις οικογένειες σας!!!

Το 2022 ας είναι μία χρονιά με λιγότερα προβλήματα, περισσότερες ευχάριστες εικόνες,

και όλα τα παιδιά να έχουν ένα φωτεινό χαμόγελο στα χείλη τους.

Την Δευτέρα 10 Ιανουαρίου τελειώνουν οι διακοπές και ανοίγουν τα σχολεία.

Επιτρέψτε μας να σας ενημερώσουμε για τα νέα υγειονομικά πρωτόκολλα που θα ακολουθηθούν:

Συγκεκριμένα:

• ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για όλους τους εκπαιδευτικούς.

• Προβλέπεται ένα επιπλέον σελφ τεστ για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας σχολείων, επομένως την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν τρία δωρεάν σελφ τεστ αντί για δύο.
  • Τα δωρεάν δύο εβδομαδιαία σελφ τεστ πλέον θα διενεργούνται και από τους εμβολιασμένους μαθητές και από τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς. Το μέτρο αυτό στοχεύει στον έγκαιρο εντοπισμό των κρουσμάτων, δεδομένης της μεταδοτικότητας της νέας μετάλλαξης του ιού και σε εμβολιασμένους, και δεδομένης της εμβολιαστικής κάλυψης της μαθητικής κοινότητας.
  • Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, επεκτεινόμαστε σε αυξημένους ελέγχους σε όλο το τμήμα. Πλέον όλοι οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ, κάθε μέρα, για 5 ημέρες. Συγκεκριμένα, θα κάνουν δύο ράπιντ και ένα σελφ τεστ σε διάστημα πέντε ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών σελφ τεστ την εβδομάδα, άρα 5 τεστ σε 5 ημέρες. Οι εμβολιασμένοι συμμαθητές θα κάνουν σύνολο 3 σελφ τεστ δωρεάν εκείνες τις ημέρες.
  • Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022. Η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία θα γίνεται και κατά την αργία των Θεοφανίων, την Πέμπτη 6/1, από εφημερεύοντα φαρμακεία.

• Υπενθυμίζεται ότι:

το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1), (δηλαδή θα κάνουμε self-test την Κυριακή, την Δευτέρα και την Πέμπτη).

• η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19 (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr).

Καλή αντάμωση

Οι Νηπιαγωγοί

5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Καλώς ήρθατε στην τάξη μας! Σας καλωσορίζουμε στην επίσημη ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου μας! Εδώ, θα αναρτώνται ενημερώσεις προς τους γονείς, καθώς επίσης και διάφορες δραστηριότητες που υλοποιούνται στην τάξη με τα παιδιά. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!