Συμμετοχή του 5ου Νηπιαγωγείου Καστοριάς στη Δράση : Ταπερίστας 2024

0

Συγγραφέας: 5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 25-04-2024

Συνταγές για μηλόπιτα

0

Συγγραφέας: 5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 20-04-2024

Στα πλαίσια του Προγράμματος Υγείας που εφαρμόζουμε με θέμα την Υγιεινή Διατροφή και σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ιεράπετρας αποφασίσαμε με το 7ο Νηπιαγωγείο Αγ. Νικολάου και το 22 ο  Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων    να  προτείνει  κάθε Νηπιαγωγείο  μια συνταγή με φρούτα που υπάρχουν στον τόπο τους . Εμείς προτείναμε μηλόπιτα καθώς έχουμε μήλα στην περιοχή μας .

Ζητήσαμε συνταγές με μηλόπιτα από τους γονείς των παιδιών και αφού τις διαβάσαμε ψηφίσαμε και αποφασίσαμε να κάνουμε  μηλόπιτα.

α) Ψηφίσαμε τη συνταγή

β) Ετοιμάσαμε τη μηλόπιτα

γ) Γράψαμε τη συνταγή

Λήψη αρχείου

δ )Φτιάξαμε βιβλίο με τις συνταγές

Διαμόρφωση Αυλής

0

Στα πλαίσια του προγράμματος που εφαρμόζουμε  με θέμα : Σχολική αυλή (Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα σε συνεργασία με το Διεθνές Δίκτυο : Οικολογικά σχολεία ) πραγματοποιήσαμε  δράσεις για τη διαμόρφωση της αυλής μας .

α) Το φθινόπωρο  φυτέψαμε σπόρους σε μπουκάλια από αναψυκτικά  και σε παλιές γλάστρες για να τους μεταφυτεύσουμε την Άνοιξη στο θερμοκήπιό μας .

Λήψη αρχείου

β) Τον Χειμώνα φτιάξαμε ταΐστρες  για τα πουλιά από μπουκάλια που είχαν γάλα.

Λήψη αρχείου

και  φτιάξαμε τον δικό μας κομποστοποιητή από μεταχειρισμένα λάστιχα.

Λήψη αρχείου

γ) Στις αρχές της Άνοιξης φυτέψαμε σε κεσεδάκια από γιαούρτι που μας έφεραν οι γονείς διάφορα παχύφυτα.

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Καστοριάς

0

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 στα πλαίσια της εθελοντικής δράσης Lets do it Greece επισκεφτήκαμε μαζί με τους γονείς  την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καστοριάς για να μας μιλήσουν για την προστασία των Δασών.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ : Ο Πέτρος και ο Λύκος

0

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 συνδεθήκαμε με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης και παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα : Ο Πέτρος και οΛύκος του  Sergei Prokofiev.

4 Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωϊας

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας  Φιλοζωίας

α) Συνδεθήκαμε με την Πανελλαδική Φιλοζωϊκή και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία.

β) Καλέσαμε τον Υπεύθυνο του Κέντρου Περίθαλψης Αγρίων Ζώων για να μας μιλήσει.

0

Συγγραφέας: 5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 04-04-2024

2

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων  για την Πρωτοβουλία του και τους γονείς Αντωνίου Γρηγόριο – Κολέσκα – Σωτηρία Ζωή , Παρζίγκα Αχιλλέα – Καλαμπόκη Παρασκευή , Σμαρόπουλο Κωνσταντίνο – Καρανίκα Μαρία , Χατζηζήση Ευάγγελο – Ελευθεριάδου Σοφία που ανταποκρίθηκαν και μας αγόρασαν βιβλία και παιχνίδια.

Ευχαριστούμε και τον Κύριο Ζμαλάι Λουλζίμ που έβαψε τον ιστό της σημαία μας

0

Συγγραφέας: 5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 06-03-2024

Πιστοποιητικό υιοθεσίας