5ο Νηπιαγωγείο Άρτας

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ;

Ιαν 202014

Τρίτη 14/1/20

Σήμερα καλωσορίσαμε το νέο χρόνο φτιάχνοντας τη βασιλόπιτά μας.  Αρχικά μιλήσαμε για το έθιμο της βασιλόπιτας , από που προέρχεται και γιατί τη φτιάχνουμε.

Στη συνέχεια παρουσιάσαμε τα υλικά μας, τα οποία έφεραν τα παιδιά, τα μετρήσαμε και ξεκινήσαμε τη συνταγή μας!!!!!

Διαβάστε όλο το άρθρο »

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Δεκ 201922

Οι εκπαιδευτικοί του 5ου Νηπιαγωγείου Άρτας εύχονται σε όλους » Χρόνια Πολλά , Καλές Γιορτές  και 2020 ευχές για τον καινούριο χρόνο»

ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ…ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!

Δεκ 201922

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2019

Η πιο όμορφη και χαρούμενη περίοδος του σχολείου είναι αυτές οι μέρες ,που μπλεγμένοι ανάμεσα σε κορδέλες, χρυσόσκονες, κόλλες, χρώματα, χαρτόνια και βιβλία με χριστουγεννιάτικες ιστορίες, ζούμε  τη μαγεία των Χριστουγέννων. Η χαρά αποτυπωμένη στα μικρά προσωπάκια των παιδιών, τα οποία και μόνο στο άκουσμα του ονόματος » Άγιος Βασίλης» λάμπουν σαν μικρά αστεράκια.

Το χριστουγεννιάτικο χορό μας ξεκίνησε η παραμυθού μας,  κ. Μαρία Μαχαίρα, που με τη συνοδεία μουσικής και τη συμμετοχή των παιδιών, ζωντάνεψαν στο σχολείο , μάγισσες και ξωτικά, καλικάντζαροι και νεράιδες.

Με μια κόλλα και χαρτί

και χρυσόσκονη πολύ