Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Ξάνθης πραγματοποίησε το Α4 του 5ου Γυμνασίου Ξάνθης μαζί με τη συντονίστρια καθηγήτρια, Μπουζιάνη Σταυρούλα, φιλόλογο, στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος: « Μαθαίνω να αγαπώ το βιβλίο», στις 12/3/2013.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α4 έφτασαν στο χώρο της Παιδικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης, όπου τους περίμενε η υπεύθυνη, για να τους ξεναγήσει, να απαντήσει σε ερωτήσεις και απορίες (και είχαν πολλές!!!!) και να τους δείξει πώς λειτουργεί η βιβλιοθήκη. Στη συνέχεια αναζήτησαν μόνοι βιβλία που τους ενδιέφεραν, έπαιξαν παιχνίδια, απάντησαν σε σταυρόλεξα και διασκέδασαν μαθαίνοντας.
Τέλος, κατέβηκαν και στη βιβλιοθήκη ενηλίκων, είδαν το χώρο και τις παροχές που προσφέρει στους βιβλιόφιλους πολίτες της Ξάνθης και γύρισαν στο σχολείο εντυπωσιασμένοι.