Εργασίες Γ” Γυμνασίου Πληροφορική [2016-2017]

Απολαύστε τα υπέροχα video-clip της Γ” Γυμνασίου. Συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς!!!

videoclip2016

Ο Ρωμαίος στο φως της Ιουλιέττας

Το σχολείο μας παρουσίασε στη θεατρική εβδομάδα για τον Σαίξπηρ και συγκεκριμένα την 5 Μαίου 2017, στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης τη θεατρική παράσταση με τίτλο: “ Ο Ρωμαίος στο φως της Ιουλιέττας », στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος: »Κύρος και πυρ: Σαίξπηρ, ο οικουμενικός ».

Ετικέτες: , ,

Θεατρική παράσταση του σχολείου μας.

Romeo_and_Juliet_11

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Σας προσκαλούμε στη θεατρική παράσταση του σχολείου μας με τίτλο Ο Ρωμαίος στο φως της Ιουλιέττας ,
στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος: Κύρος και πυρ: Σαίξπηρ, ο οικουμενικός
που θα γίνει τη Παρασκευή 5 Μαίου, 20:00μ.μ. στο Δημοτικό Αμφιθέατρο.
Θα είναι τιμή και χαρά μαζί να σας έχουμε κοντά μας.

Ο Διευθυντής  : Ρούμογλου  Αναστάσιος

Συντονίστρια: Nτόσκα Ελένη.

Συμμετέχουσες καθηγήτριες: Ζάρρα  Σοφία, Κατάκη Δήμητρα

Ένας πίνακας γεμάτος έμπνευση

Κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2 δημιούργησαν τα δικά τους προσωπικά χαϊκού. Ήταν μια ενδιαφέρουσα και πολύ δημιουργική διαδικασία που άφησε όμορφες εντυπώσεις στα παιδιά και στην υπεύθυνη καθηγήτριά τους, Μπουζιάνη Σταυρούλα, ΠΕ 02. Ελπίζουμε να τα χαρείτε μαζί μας…

17668768_287663524995687_1732272467_o - Copy

17820943_1331279043595920_1014660925_n - Copy

Ετικέτες: ,

Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο με τίτλο:
» Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» , που έγινε φέτος στις 18 και 19 Μαρτίου στη πόλη μας.
Συμμετείχαμε στο παραπάνω Συνέδριο με την εργασία :
«H αγάπη ως ύψιστη αρετή. Σκηνές ανθρωπιάς κι απανθρωπιάς, που έκαναν τον γύρο του κόσμου. Στέλνουν μηνύματα ; Eμπνέουν;» .
Την εργασία παρουσίασαν οι παρακάτω μαθήτριες του Σχολείου μας: ΓιαννίκηΈλενα, Κεβεντζίδου Μαρία, Παπαδοπούλου Κυριακή , Χατζημιχαήλ Σοφία με την επίβλεψη και επιστασία της Θεολόγου καθηγήτριας κ. Ντόσκα Ελένης, την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017, στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης.
Οι μαθήτριες πήραν βεβαιώσεις συμμετοχής στο παραπάνω Συνέδριο και είναι τιμή για το σχολείο μας που μας εκπροσώπησαν.
Τα σχολεία που συμμετείχαν από τη Ξάνθη στο Συνέδριο, ήταν το 5ο Γυμνάσιο και το 2ο Λύκειο, πέραν του ιδιωτικού Σχολείου » ΑΞΙΟΝ » και του Εκκλησιαστικού Σχολείου.

Ετικέτες:

Πρόσκληση στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο που συμμετέχει το σχολείο μας.

01

Το σχολείο μας συμμετέχει στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο με τίτλο » Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο » , που θα διεξαχθεί φέτος στις 18 και 19 Μαρτίου στη πόλη μας. Το Σχολείο μας συμμετέχει στο παραπάνω Συνέδριο με την εργασία : «H αγάπη ως ύψιστη αρετή. Σκηνές ανθρωπιάς κι απανθρωπιάς, που έκαναν τον γύρο του κόσμου.  Στέλνουν μηνύματα ;  Eμπνέουν;» . Την εργασία θα παρουσιάσουν 4 μαθήτριες του Σχολείου μας: Γιαννίκη Έλενα, Μιτσικάρη Φωτεινή, Κεβεντζίδου Μαρία και
Παπαδοπούλου Κυριακή με την επίβλεψη και επιστασία της Θεολόγου καθηγήτριας κ. Ντόσκα Ελένης, την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017, στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης. Το σχολείο μας έχει τοποθετηθεί στη 2η Συνεδρία: 11.30μ.μ. – 12.30 μ.μ. και έχει την 4η θέση σε σειρά προτεραιότητας παρουσίασης, μετά από το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσ/νίκης, το Ιδιωτικό Γυμνάσιο » ΑΞΙΟΝ » της Ξάνθης και ακόμη μία παρουσίαση του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσ/νίκης. Η παρουσία σας θα μας δώσει χαρά και θα είναι τιμή για την προσπάθεια των μαθητριών μας.

02

Ετικέτες:

ΠΡΟΚHΡYΞΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ( ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ)

athens-1126432_640

17 Νοεμβρίου – Παρουσίαση