Εκδηλώσεις 2013 -2014

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Οικουμενικό Πατριαρχείο

Οι μαθητές της  Γ΄ Τάξης του σχολείου μας,  το Μάρτιο 2013 , επισκέφτηκαν το Οικουμενικό Πατριαρχείο μετά από πρόσκληση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου. Μεταξύ άλλων, οι μαθητές επισκέφτηκαν  την Αγιασοφιά, το Υδραγωγείο, τη Μονή Βλαχερνών και το Ζωγράφειο Λύκειο . Επίσης τα νησιά Πρίγκηπο και  Χάλκη, όπου ξεναγήθηκαν  στη ομώνυμη Σχολή.

IMG_2462 IMG_2457 IMG_2436 IMG_2439 IMG_1682 IMG_2740

Αφιέρωμα στον J. S. Bach

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο θέατρο “Άνετον” σε δύο παραστάσεις 10 και 11 Απριλίου 2013

Σκοπός του πολιτιστικού προγράμματος – αφιερώματος, ήταν να έρθουν οι μαθητές σε μια πρώτη επαφή με τη ζωή και το έργο του συνθέτη. Αυτό έγινε μέσα από αφήγηση και ακρόαση αποσπασμάτων των πιο γνωστών έργων του από τους μαθητές :

Γουργούλη Νίκη(Β1),Θεοδωρίδης Θεόφιλος(Γ1), Καζαρλή Ελένη(Α1),Καζαρλή Ολγα(Γ1), Καρπούζα Ιωάννα(Β1), Κουΐδη Ελπινίκη(Α1),

Παπαδάτου Αναστασία(Γ1), Τριανταφυλλίδου Βαλέρια(Α3), Χατζηθεοδώρου Ιωάννης( Γ3), Χατζηθεοδώρου Νικόλαος(Β3)Χριστάκη Δανάη(Γ3)

Φλάουτο: Καλογιάννη Ιωάννα (Γ1)

Χορός: Κοζέη Αθηνά (Β1)

Ρύθμιση ήχου: Χοβαρδάς Ζαφείρης

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Χρυσοχόου Αμαλία

bach6 bach4 bach7 bach2 bach3 bach5

4ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Απρίλιος 2012

Στο Προσυνέδριο Αν. Θεσσαλονίκης συμμετείχαν οι μαθητές :

• ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΣ (Γ ΤΑΞΗ) ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Β ΤΑΞΗ) ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΗ (Α ΤΑΞΗ) με την εργασία:

“Βυζαντινή Μουσική και Πληροφορική”

Οι μαθητές παρουσίασαν την καταγραφή βυζαντινής μουσικής μέσα στο προγραμματιστικό περιβάλλον του MicroworldsPro.

Η  παραπάνω εργασία   επιλέχτηκε και παρουσιάστηκε στην Κεντρική σκηνή  του  ΝΟΕΣΙΣ

DSC00305 DSC00304 DSC00302

Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κοτούλα Ζωή – Μαθηματικός