5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΜΑΣ

Εκδήλωση: «Μέσα κοινωνικής Δικτύωσης – Ψηφιακά αποτυπώματα»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε τη Δευτέρα    22 Μαΐου  2017 και ώρα 6:30 μ.μ,  στην εκδήλωση του σχολείου μας με θέμα «Μέσα κοινωνικής Δικτύωσης – Ψηφιακά αποτυπώματα» η οποία εντάσσεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της θεματικής εβδομάδος  και   αφορά   μαθητές και γονείς της  Α΄ Τάξης. Περιλαμβάνει παρουσίαση εργασιών από τους μαθητές και  ενημέρωση από τον  Αξιωματικό  της Αστυνομίας κ. Καλιαμπό  Η εκδήλωση θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας . Καλούνται οι μαθητές και οι γονείς να πλαισιώσουν την εκδήλωση.

Ο Σύλλογος καθηγητών                                                          Η Δ/ντρια

Ζωή Τερλιμπάκου

Hμερίδα Υγιεινής Διατροφής και Διαβίωσης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τετάρτη   24 Μαΐου  2017 και ώρα 7:00 μ.μ, το σχολείο μας σε συνεργασία με τον Σύλλογο αποφοίτων του Ε΄ Γυμνασίου- Λυκείου Θεσσαλονίκης  διοργανώνει  ημερίδα Υγιεινής Διατροφής και Διαβίωσης   με ομιλητές το Χρήστο Γαρέφη παγκόσμιο πρωταθλητή στο Τρίαθλο και προπονητή κολύμβησης και την Βαρβάρα Καραγιαννίδου Διατροφολόγο Διαιτολόγο. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της θεματικής εβδομάδος του σχολείου μας  και   αφορά   μαθητές και γονείς. Η εκδήλωση θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας .Καλούνται οι μαθητές και οι γονείς να πλαισιώσουν την εκδήλωση

Ζωή Τερλιμπάκου

Το Λογότυπο του 5ου Γυμνασίου

Μάι 201717

Στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών, την φετινή χρονιά, οι μαθητές της Γ΄Τάξης ασχολήθηκαν με το λογότυπο του σχολείου.

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο τις δημιουργίες τους:

ΛΟΓΟΤΥΠΑ 5ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Βράβευση Μαθητή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου 2017

Μάι 20172

Ο Σύλλογος Καθηγητών και όλοι οι μαθητές του σχολείου μας , συγχαίρουμε τον μαθητή του τμήματος Β2 Γούναρη Χρήστο για την διάκριση του στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου 2017.

Η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Μαΐου, στις 10:00–14:00 στο τμήμα Φυσικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Κεντρικός ομιλητής στην εκδήλωση θα είναι ο διακεκριμένος ακαδημαϊκός και καθηγητής Φυσικής Δημήτρης Νανόπουλος.

Στον σύνδεσμο

ΤελικάΑποτελέσματαΕΕΦ2017

μπορείτε να βρείτε τους μαθητές και τις μαθήτριες που θα βραβευτούν στην τελετή βράβευσης της Θεσσαλονίκης.

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων έτους 2016-2017

Απρ 201726

Κατά το σχολικό έτος 2016-2017 στο σχολείο μας πραγματοποιούνται τα παρακάτω πολιτιστικά προγράμματα:

•  Θεατρική ομάδα  με το έργο » Μιάς πεντάρας νιάτα»  των Γιαλαμά – Πρετεντέρη  . Συντονιστές οι καθηγητές Μιχαηλίδης Λ . , Νικολαΐδου Μ. και Καραγκουνάκη Μ.
  • Πολιτιστικό πρόγραμμα » Το υψηλό και το ωραίο στη θρησκευτική τέχνη Ανατολής και Δύσης». Συντονίστριες οι Τερλιμπάκου Ζ. και Νάκα Κ.
  • Πολιτιστικό πρόγραμμα » Απεικονίσεις του Θείου σε Ανατολή και Δύση» . Συντονίστριες οι Νικολαΐδου Μ. και Ιωαννίδου Σ.

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία- Μάρτιος 2017

Απρ 201726

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο το φωτογραφικό υλικό από την εκπαιδευτική εκδρομή της πολιτιστικής ομάδας του σχολείου μας στις ιταλικές πόλεις Πίζα – Φλωρεντία.

1η Ημερίδα Υγιεινής Διατροφής

αφισα ημεριδα διατροφης διαβιωσης

Ημερίδα ΣΣΝ Δήμου Θεσσαλονίκης για το Διαδίκτυο

Απρ 201725

Κατάθεση Στεφάνων

Μαρ 201728

Τιμώντας την επέτειο της  25ης  Μαρτίου  1821, η Γ” Τάξη  του σχολείου, την Παρασκευή 24/3/2017 κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο του Αεροπόρου, στην παραλία Θεσσαλονίκης, σε ένδειξη τιμής και ευγνωμοσύνης

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Διάκριση μαθήτριας στους σχολικούς αγώνες αθλοπαιδείας.

Μαρ 201727

Την 1η θέση κατέκτησε η μαθήτρια της Β΄τάξης του σχολείου μας, Φαίδρα Γρηγοριάδη- Μεταξιώτη, στους σχολικούς αγώνες αθλοπαιδείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Αν.Θεσσαλονίκης και στο αγώνισμα «300 μέτρα»

Διαβάστε όλο το άρθρο »

« Παλιότερα άρθρα

DATE

Μαΐου 2017
« Απρ

1. 25/05/: Παγκόσμια Ημέρα για τα εξαφανισμένα παιδιά

2. 25/05/1832: Υπογράφεται στο Λονδίνο η Συνθήκη, με την οποία η Ελλάδα ανακηρύσσεται Βασίλειο.