Επίσκεψη στο Κτήμα Γεροβασιλείου

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου το τμήμα Γ3 επισκέφτηκε το Κτήμα Γεροβασιλείου στην Επανομή. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν σε όλους τους χώρους του οινοποιείου και να συμμετέχουν βιωματικά σε δραστηριότητες τόσο για τον κόσμο της οινοκαλλιέργειας όσο και για την έννοια της επιχειρηματικότητας και τα επαγγέλματα που εμπλέκονται μέχρι να βγει ένα μπουκάλι κρασί στην αγορά. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τελείωσε με επίσκεψη στο Μουσείο Οίνου Γεροβασιλείου.

2g  3g

Συνέχεια ανάγνωσης “Επίσκεψη στο Κτήμα Γεροβασιλείου”

Δράση ενημέρωσης για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο ψυχολόγος της Ελληνικής Αστυνομίας κ. Κανάκης και παρουσίασε στους μαθητές τρόπους καλής χρήσης των υπηρεσιών του Διαδικτύου και του κινητού τηλεφώνου. Με παρουσιάσεις , βιωματικά παιχνίδια αλλά και διάλογο με τα παιδιά επισήμανε τους κινδύνους εθισμού στο διαδίκτυο,  της δικτυακής αποπλάνησης,  του εκφοβισμού κτλ

Ευχαριστούμε πολύ την Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης που ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα μας και τον κ. Κανάκη για την πολύ ενδιαφέρουσα και εύστοχη  παρουσίαση του θέματος.

2αδ 3αδ 1αδ

Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι

Το σχολείο μας  για πρώτη φορά  φέτος συμμετείχε με ομάδα σκάκι στο 22ο Πρωτάθλημα μαθητών-μαθητριών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Μαρτίου στο 2ο Γυμνάσιο Πολίχνης. Η ομάδα μας αποτελούμενη από τους: Σαμψώνογλου Δημήτρη (Γ3), Τιμόλογο Αλέξη (Γ3), Νικολαΐδη Μηνά (Α2), Αλεξάκη Ίριδα (Α3) και Αντωνιάδου Εύα (Α1) κατατάχθηκε 9η σε σύνολο 22 ομάδων σημειώνοντας δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι τα παιδιά πέρασαν ένα δημιουργικό Σάββατο εξασκώντας δεξιότητες στρατηγικής και επίλυσης προβλημάτων και έκαναν καινούριους φίλους

skaki

Επίσκεψη στο Ινστιτούτο GOETHE

Την Δευτέρα, 26/2/2024 τα τμήματα Γερμανικών της Α’ και Β’ τάξης του Γυμνασίου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Ινστιτούτο GOETHE της Θεσσαλονίκης. Εκεί οι μαθητές και μαθήτριές μας παρακολούθησαν δύο εκπαιδευτικά προγράμματα:

5

Συνέχεια ανάγνωσης “Επίσκεψη στο Ινστιτούτο GOETHE”

Περιβαλλοντική ομάδα :Ξενάγηση στα Βυζαντινά Μνημεία της πόλης μας

Διαβάζοντας τις πόλεις

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου επισκέφτηκε ρωμαϊκά, βυζαντινά και οθωμανικά μνημεία της πόλης μας στο πλαίσιο του προγράμματος «Διαβάζοντας τις πόλεις». Με οδηγό την κ. Άννα Μπελούρη, γονέα της σχολικής μας κοινότητας, τα παιδιά έκαναν ένα ταξίδι στην ιστορία της πολυπολιτισμικής Θεσσαλονίκης. Επισκεφτήκαμε το Αλατζά Ιμαρέτ, το Γενί Τζαμί, το Γιαχουντί Χαμάμ, αλλά και τη ρωμαϊκή αγορά και τον ναό του Αγίου Δημητρίου. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μπελούρη για την δωρεάν ξενάγηση, τη βόλτα στην ιστορία  και την αναλυτική παρουσίαση του επαγγέλματος της ξεναγού!

1p

Συνέχεια ανάγνωσης “Περιβαλλοντική ομάδα :Ξενάγηση στα Βυζαντινά Μνημεία της πόλης μας”

Επίσκεψη στο Europe Direct Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 21/2/2024 οι μαθητές της Γ΄ Τάξης επισκέφτηκαν το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης        Europe Direct Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν παρουσίαση  σχετική  με  τις δραστηριότητες  της Ευρωπαϊκής  Ένωσης που αφορούν τους νέους . Συγκεκριμένα οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα προγράμματα Erasmus μαθητών και φοιτητών, για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων, για την πύλη Europian Youth Portal και για το Ευρωκοινοβούλιο. Επίσης με αφορμή την Ευρωπαϊκή ημέρα 112  οι μαθητές  ενημερώθηκαν από αξιωματικό της Πυροσβεστικής  για τον ενιαίο Ευρωπαϊκό  Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης  112

1e      8e

Συνέχεια ανάγνωσης “Επίσκεψη στο Europe Direct Θεσσαλονίκης”

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές της Γ’ τάξης Δούκας Θεμιστοκλής, Μιχαηλίδης Ιωάννης και Ταξάκης Θεόδωρος με συνοδό την καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου μας κυρία Μακροπούλου Βαρύτιμη έλαβαν μέρος στον 6ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας του Κολεγίου ΔΕΛΑΣΑΛ και κατέκτησαν την 5η θέση. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μια ευχάριστη αλλά και απαιτητική πνευματική δραστηριότητα και να αλληλεπιδράσουν με μαθητές άλλων σχολείων των Νομών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής.

agg3

Συνέχεια ανάγνωσης “Συμμετοχή του σχολείου μας στον 6ο διαγωνισμό ορθογραφίας στην Αγγλική γλώσσα του Κολεγίου ΔΕΛΑΣΑΛ”

Την Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2024, το τμήμα Γ1 του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και της Ιστορίας, επισκέφθηκε την περιοδική έκθεση του ΜΙΕΤ στη βίλα Καπαντζή με τίτλο: “Πώς μάθαιναν γράμματα οι Έλληνες από την Άλωση μέχρι την Επανάσταση”.
Οι μαθητές είδαν από κοντά αυθεντικό υλικό χειρογράφων της παραπάνω περιόδου και έγραψαν οι ίδιοι με μελάνι και κονδυλοφόρο, ακριβώς όπως έκαναν οι μαθητές την περίοδο της Τουρκοκρατίας.
Είχαν επίσης την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο κτίριο της βίλας που στέγασε το σχολείο μας, το ιστορικό 5ο Γυμνάσιο Αρρένων, μέχρι το 1962.

Φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη:

11

Συνέχεια ανάγνωσης “ΜΙΕΤ .Επίσκεψη στην έκθεση “Πώς μάθαιναν γράμματα οι Έλληνες από την Άλωση μέχρι την Επανάσταση”.”

Ξενάγηση στο λογοτεχνικό αρχείο του Γιώργου Ιωάννου

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 η Β’ Γυμνασίου επισκέφθηκε το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο λογοτεχνικό αρχείο και (εικονικό) δωμάτιο του θεσσαλονικιού συγγραφέα Γιώργου Ιωάννου. Το δωμάτιο περιέχει έπιπλα του σπιτιού του συγγραφέα, τα οποία δώρισε στο Βαφοπούλειο η οικογένειά του.
Η υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης μίλησε επίσης στα παιδιά για τον ιδρυτή του Πνευματικού Κέντρου και ποιητή Γ. Βαφόπουλο, καθώς και για την ιστορία ίδρυσης του Βαφοπουλείου. Εξαιρετική ήταν η ξενάγηση στη μόνιμη έκθεση με πίνακες ζωγραφικής από το σπίτι της οικογένειας Βαφόπουλου.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη:

1

Συνέχεια ανάγνωσης “Ξενάγηση στο λογοτεχνικό αρχείο του Γιώργου Ιωάννου”