Ψηφιακή Αφήγηση: ένα ταξίδι στο χρόνο

Στο πρόγραμμα «Ψηφιακή αφήγηση: ένα ταξίδι στο χρόνο» οι 26 μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ4 του 5ου Γυμνασίου Κοζάνης παρακινήθηκαν να φανταστούν, να συγγράψουν και να αφηγηθούν ιστορίες από την ελληνική και παγκόσμια Ιστορία του 19ου αιώνα με τον δικό τους τρόπο και λόγο, σαν να υπήρξαν οι ίδιοι αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων. Μέσα από αυτή τη διαδικασία προσέγγισαν την Ιστορία μ’ έναν πιο ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο, ενεργοποιώντας τις γνώσεις και τη φαντασία τους.

Αρχικά, οι μαθητές, αντλώντας στοιχεία από το μάθημα της Ιστορίας και από σχετικό οπτικοακουστικό υλικό, έγραψαν τις δικές τους ιστορίες για διάφορα σημαντικά γεγονότα του 19ου αιώνα. Στη συνέχεια, ηχογράφησαν τις ιστορίες τους με τη βοήθεια του ελεύθερου λογισμικού Audacity, ενώ αναζήτησαν οπτικοακουστικό υλικό στο διαδίκτυο (εικόνες, ηχητικά), για να επενδύσουν τις ιστορίες τους. Στο τέλος, με τη βοήθεια του λογισμικού Windows Movie Maker δημιούργησαν τα παρακάτω βίντεο, στα οποία ενσωμάτωσαν τις ηχογραφημένες αφηγήσεις και το σχετικό οπτικοακουστικό υλικό.

Ελπίζουμε, λοιπόν, να απολαύσετε την περιήγηση στον 19ο αιώνα μέσα από το λόγο, τη μουσική και τις εικόνες των παιδιών.

Ομάδα μαθητών: Ανδρεόπουλος Αθανάσιος, Ατματσίδης Νικόλαος, Βασιλακόπουλος, Αλέξανδρος – Ιπποκράτης, Βόγδου Δημήτριος, Γεωργιάδου Κων/να, Γουλιού Βάϊα, Δημητριάδου Στεφανία, Ευθυμιάδου Μαλαματή, Ευθυμιάδου Μαρία, Ζουμπούλη Ιωάννα, Καπρίνη Μαρία, Καραγιάννης Χρήστος, Καραθανάση Παναγιώτα -Ματίνα, Καραθανάσης Γεώργιος, Σανοπούλου Δήμητρα, Σαπανίδου Λεμονιά, Σιδέρης Ιωάννης, Σούλιου Αθανασία, Σύρος Αντώνιος, Τεφίκ Νταμαλιάντι, Τζάλλα Ευτυχία, Τζιούτζιου Ιωάννα, Τσαβδαρίδου Γεωργία, Χατζόγλου Νίκη, Χότζα Αλέξανδρος, Χριστοφορίδου Χρυσοβαλάντου

Ομάδα εκπαιδευτικών: Δελιόπουλος Γεώργιος, Μητσοπούλου Αικατερίνη, Καραγκούνης Παναγιώτης