Υλοποίηση προγράμματος Αγωγής Υγείας: Το σχολείο και ο παρεμβατικός του ρόλος σε θέματα κοινωνικής και ψυχικής υγείας εφήβου

Ως υπεύθυνη του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα το σχολείο και ο παρεμβατκός του ρόλος  σε θέματα που αφορούν την ψυχική και κοινωνική υγεία των μαθητών, η καθηγήτρια του σχολείου μας Δήμητρα Δαγκάκη ΠΕ11 συνεργάστηκε με ένα  τμήμα   του 5ου Γυμνασίου Κοζάνης, το Β1 . Κάνοντας χρήση διαθεματικής και βιωματικής εκπαίδευσης προσπάθησε οι μαθητές να βοηθηθούν ώστε να αποκτήσουν εφόδια για αυτενέργεια,να ενταχθούν ομαλά στη σχολική κοινότητα  και να νιώσουν αυτοεκτίμηση. Αρωγοί στη μύηση των μαθητών σε κανόνες αποδοχής, σεβασμού της διαφορετικότητας ήταν δύο ψυχολόγοι. Η διάρκεια του προγράμματος είναι ένας χρόνος ενώ μέχρι στιγμής έχει πραγματοποιηθεί πλήθος ερωτηματολογίων και εξήχθησαν συμπεράσματα.

Μπορείτε να δείτε/κατεβάσετε ένα αρχείο παρουσίασης που χρησιμοποιήθηκε στο πρόγραμμα.