Υλοποίηση προγράμματος Αγωγής Υγείας: Μαθητική βία

Ως υπεύθυνη του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την μαθητική βία, η καθηγήτρια του σχολείου μας Δήμητρα Δαγκάκη ΠΕ11 συνεργάστηκε με δύο τμήματα του 5ου Γυμνασίου Κοζάνης, το Β2 και το Β4. Κάνοντας χρήση διαθεματικής και βιωματικής εκπαίδευσης προσπάθησε οι μαθητές να βοηθηθούν ώστε να αποκτήσουν εφόδια για αυτενέργεια εκεί όπου δοκιμάζεται η αυτονομία τους και να νιώσουν αυτοεκτίμηση. Αρωγοί στη μύηση των μαθητών σε κανόνες αποδοχής, σεβασμού της διαφορετικότητας ήταν δύο ψυχολόγοι, η κυρία Ειρήνη Κρυσταλλίδου και η κυρία Στέλλα Βαρδάκα, η οποία συνεργάζεται και με το φορέα “Άρσις”. Η διάρκεια του προγράμματος είναι ένας χρόνος ενώ μέχρι στιγμής έχει πραγματοποιηθεί πλήθος ερωτηματολογίων και εξήχθησαν συμπεράσματα.

Μπορείτε να δείτε/κατεβάσετε ένα αρχείο βίντεο καθώς και ένα αρχείο παρουσίασης που χρησιμοποιήθηκε στο πρόγραμμα.