ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Το ΥΠΠΕΘ προτίθεται να δώσει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν στη Γ΄ Γυμνασίου από το σχολικό έτος 2018-2019 να παρακολουθήσουν πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 (καλή γνώση της γλώσσας-‘’lower’’) στην αγγλική γλώσσα ή πρόγραμμα για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ. Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος, επί 3 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές/τριες που θα παρακολουθήσουν  τα μαθήματα αυτά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στις εξετάσεις αγγλικής του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (επιπέδου Β2) ή στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ, για την οποία επίκειται η κατάθεση νομοθετικής ρύθμισης στη Βουλή.

Για τον σκοπό αυτό και τον ορθό και έγκαιρο προγραμματισμό των τμημάτων, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που αποφοιτούν από τη Β΄ Γυμνασίου κατά το τρέχον σχολικό έτος και επιθυμούν τη συμμετοχή των παιδιών τους σε ένα από τα δύο προγράμματα να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας τη συνημμένη δήλωση και παραδίδοντάς την στο σχολείο την ημέρα παραλαβής του ελέγχου προόδου.(ή μέχρι τις 12 Ιουνίου 2018). Τα σχετικά έγγραφα μπορείτε να τα δείτε εδώ.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-18

Οι τελικοί έλεγχοι προόδου και οι εγγραφές για το νέο σχολικό έτος 2018-19 θα γίνουν τη Δευτέρα 18/06/2018 από τις 9.00π.μ. μέχρι τις 13.30μ.μ.

ΒΑΘΜΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-18

Οι βαθμοί προόδου του 2ου τετραμήνου θα δοθούν την Πέμπτη 7/6/2018 από τις 9.00π.μ. μέχρι τις 13.30μ.μ.

ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2018

Εδώ κι εδώ θα βρείτε την ύλη των μαθημάτων για τις εξετάσεις του Ιουνίου 2018.

Οδηγίες για την υποβολή Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής- Δήλωσης Προτίμησης στα ΕΠΑ.Λ. & στα ΓΕ.Λ.

Μπορείτε να βρείτε εδώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ-Ο ΑΟΡΑΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-2018 υλοποιήθηκε στο 5ο Γυμνάσιο Κοζάνης το πρόγραμμα αγωγής υγείας «Ο αόρατος κόσμος των μικροβίων». Ευχαριστούμε 1. τον Ιατρικό Σύλλογο Κοζάνης και ιδιαίτερα τον βιοπαθολόγο-μικροβιολόγο Ευάγγελο Καζάκο για την εξαιρετική και ιδιαίτερα κατατοπιστική ομιλία του προς τους μαθητές μας 2. τους «γείτονές» μας γιατρούς και φαρμακοποιούς του Συγκροτήματος «Υγεία» για την παραχώρηση του χώρου όπου εκτέθηκαν τα έργα των μαθητών μας κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας εμβολιασμού 3. το ΚΥΑΤ Ευόσμου και ιδιαίτερα την κα Σταυράκη 4. τον υπεύθυνο κο Μαρδίρη και το προσωπικό του ΚΠΕ Καστοριάς.

Δείτε φωτογραφίες εδώ:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΙΑΝΗ ΣΤΙΣ 02/05/2018- ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΤΙΜΗ
ΚΤΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ 120 ευρώ  το λεωφορείο
ΚP HOLIDAYS 390 ευρώ  2 λεωφορεία
HERMES TOURS 95   ευρώ  το λεωφορείο
ΧΛΙΑΡΑΣ TOURS 105 ευρώ  το λεωφορείο

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Η ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ HERMES TOURS.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΙΣ 27/04/2018- ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Η ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΤΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ.

ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΤΙΜΗ
ΚΤΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ 260 ευρώ
ΚP HOLIDAYS 290  ευρώ
SEAQUEST TRAVEL 300  ευρώ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου συγχαίρουν όλους/όλες τους/τις μαθητές/τριες που συμμετείχαν στον 2ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας και ιδιαίτερα το Σίμο Δαλαγιώργο, ο οποίος προκρίθηκε στο Διαγωνισμό που θα γίνει τον Απρίλιο στην Καστοριά σε Περιφερειακό επίπεδο.

Συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια!