ΤΟ 5º ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΠΕΡΤΟΥΛΙΟΥ – ΤΡΙΚΚΑΙΩΝ

Μαρ 20183

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου – Τρικκαίων (Κ.Π.Ε.) επισκέφθηκαν μαθητές/τριες του 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας την περασμένη Τρίτη (27/2). Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος που εκπονούν με τίτλο “Οικολογικό αποτύπωμα – ένα μικρό βήμα από εμάς, ένα μεγάλο βήμα για τη σωτηρία του πλανήτη”. Οι μαθητές, συνοδεύονταν από τους υπεύθυνους καθηγητές του προγράμματος κ.κ. Αλεξίου Βασίλη, Παππά Ελευθερία, Σπαή Μαίρη

.

Στον καταπληκτικό χώρο του ΚΠΕ, όπου φιλοξενήθηκαν οι μαθητές, πραγματοποιήθηκε διαδραστική παρουσίαση του θεωρητικού μέρους του προγράμματος με ενδιάμεση συμμετοχή των μαθητών ενώ στη συνέχεια υλοποιήθηκαν και ομαδοσυνεργατικά εργαστήρια.Γενικός σκοπός του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τις έννοιες του ενεργειακού και οικολογικού αποτυπώματος και να γνωρίσουν τα πλεονεκτήματα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Στο πλαίσιο της εξαιρετικής συνεργασίας που έχει το σχολείο μας με το ΚΠΕ σε λίγες μέρες θα έχουμε την χαρά να φιλοξενηθούμε στον ωραίο αυτό χώρο για για να πραγματοποιήσουμε workshop στο πλαίσιο του project eramsus+ “Analysing moral values in films and acting out”. Μαζί με την δική μας ομάδα θα είναι και οι ομάδες των μαθητών και καθηγητών από τη Ρουμανία, Ιταλία, Τουρκία και Ιταλία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Κατσάρος Φώτης ευχαριστεί θερμά τους υπευθύνους του Κ.Π.Ε. για την υποδοχή και την άρτια ενημέρωση των μαθητών, οι οποίοι επέστρεψαν πιο πλούσιοι σε εμπειρίες και γνώσεις, καθώς επίσης και για το γεύμα που τους προσέφεραν.

Μάρτιος 2018