5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας Εκπαιδευτική επίσκεψη σε βυζαντινούς ναούς και στο μουσείο Βυζαντινής ιστορίας της Θεσσαλονίκης

Φεβ 201819

Οι μαθητές της Β’ τάξης του 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας πραγματοποίησαν  την Παρασκευή (9/2/2018) εκπαιδευτική  επίσκεψη στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο: «Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς» σε τρεις βυζαντινούς ναούς της Θεσσαλονίκης που έχουν το δικό τους ιδιαίτερο αρχιτεκτονικό ρυθμό και τη δική τους μοναδική ιστορία.

Αρχικά οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο ναό του πολιούχου της πόλης  Αγίου Δημητρίου, ο  οποίος το 1988   ανακηρύχθηκε «Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς» από την UNESKO. ο ρυθμός του είναι πεντάκλιτη βασιλική (5ος αιώνας). Στο κάτω μέρος του ναού (κατακόμβη) βρίσκεται το μέρος, όπου μαρτύρησε ο Άγιος Δημήτριος.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν τη Ροτόντα (ναός Αγίου Γεωργίου). Η Ροτόντα είναι  ένα επιβλητικό πλινθόκτιστο κυκλικό οικοδόμημα,  γεμάτο ιστορία ανά τους αιώνες: Ρωμαιοκρατία, Βυζάντιο, Τουρκοκρατία.

Τέλος, οι μαθητές θαύμασαν το ναό της του Θεού Σοφίας, έναν από τους παλαιότερους και σπουδαιότερους χριστιανικούς ναούς της πόλης, ο οποίος λειτουργεί ως καθεδρικός ναός της Θεσσαλονίκης.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε στο μουσείο Βυζαντινής ιστορίας, όπου ξεναγήθηκαν σε χώρους με μοναδικά εκθέματα που δίνουν σημαντικές πληροφορίες για το βυζαντινό παρελθόν της πόλης. Τα ψηφιδωτά, οι πολύχρωμες τοιχογραφίες, οι βυζαντινές εικόνες, η θρησκευτική αρχιτεκτονική, τα σπάνια βιβλία και συγγράμματα, οι κώδικες καθώς και τμήματα παλαιών χριστιανικών ναών και τάφων αποτέλεσαν μοναδική εμπειρία ιστορικής γνώσης για τους μαθητές.

Τους μαθητές και μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγητές Καβάλλα Αφροδίτη (θεολόγος) και οι φιλόλογοι Αλεξίου Βασίλειος, Πούλιου Αλεξάνδρα, Πυργιώτη Αικατερίνη.

Φεβρουάριος 2018