Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας σε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Τρίκαλα

Μάι 201715

Την Παρασκευή 12 Μαϊου 2017 η Γ΄ Τάξη του 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα Τρίκαλα στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας που υλοποιείται στο σχολείο  με θέμα:  «Από το Χθες στο Σήμερα. Παραδοσιακά Επαγγέλματα του Τόπου μας».

100_2534

Οι μαθητές συνοδευόμενοι από την Διευθύντρια κ. Τρυφέρη Αγγελική και τις καθηγήτριες κ. Μπαλακτσή Μαρία και κ. Τσαντίκου Βάγια επισκέφθηκαν την Οξοποιία  «ΜΕΤΕΩΡΑ», την Βιομηχανια Ζωοτροφών “AGROVIZ” και την Βιομηχανία Αναψυκτικών «ΚΛΙΑΦΑΣ». Οι υπεύθυνοι των επιχειρήσεων  υποδέχτηκαν τους μαθητές με μεγάλη θέρμη, τους ενημέρωσαν για τους στόχους των εταιρειών, για τα επαγγέλματα τα οποία βρίσκουν απασχόληση σε αυτές τις επιχειρήσεις, για τον τεχνολογικό εξοπλισμό  και τους ξενάγησαν σε όλα τα τμήματα του εργοστασίων. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους των εργοστασίων και παρακολούθησαν την παραγωγική δραστηριότητα.

Η Οξοποιία «ΜΕΤΕΩΡΑ» και η Βιομηχανια Ζωοτροφών “AGROVIZ”είναι συνεταιριστικές επιχειρήσεις οι οποίες εξυπηρετούν με συνέπεια και υπευθυνότητα τους παραγωγούς της περιοχής, αξιοποιώντας το τοπικό συγκριτικό πλεονέκτημα της πρωτογενούς παραγωγής, μεταποιώντας και προσφέροντας ποιοτικά και ανταγωνιστικά προϊόντα στη χώρα, απασχολώντας ταυτόχρονα εκατοντάδες εργαζόμενους, συμβάλλοντας έτσι στην οικονομική δραστηριότητα της περιοχής.

Η Βιομηχανία Αναψυκτικών «ΚΛΙΑΦΑΣ» είναι μια ιδιαίτερα δυναμική επιχείρηση, ιδιωτικής πρωτοβουλίας, με τεχνολογικές καινοτομίες φιλικές προς το περιβάλλον, στηρίζοντας την τοπική οικονομία με τα πιστοποιημένα προϊόντα και τις θέσεις εργασίας που προσφέρει.

Η άμεση επαφή των μαθητών  με τις μονάδες παραγωγής, τους έδωσε τη δυνατότητα να αντιληφθούν και να κατανοήσουν τις έννοιες που συνδέονται με την επιχειρηματικότητα, όπως είναι η ηγεσία, η καινοτομία, η ανταγωνιστικότητα, το ρίσκο και η εταιρική κοινωνική ευθύνη.

100_2555

Η εκπαιδευτική εκδρομή τελείωσε με την επίσκεψη στο «ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΣΙΤΣΑΝΗ», το οποίο στεγάζεται στις παλιές φυλακές. Ο Διευθυντής κ. Στέλιος Καραγιώργος αναφέρθηκε στην ιστορία του κτιρίου, στο ισόγειο του οποίου λειτουργούσαν τα οθωμανικά λουτρά από τον 16ο αιώνα. Εν συνεχεία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορική διαδρομή του σπουδαίου Τρικαλινού καλλιτέχνη «Βασίλη Τσιτσάνη», να ακούσουν τημουσική του και να ταξιδέψουν νοερά σε μια άλλη εποχή.  Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα στην αίθουσα εκδηλώσεων από την περιοδική έκθεση ξυλογλυπτικής της ΕΠΑΣ Καλαμπάκας που συνέπεσε να φιλοξενείται στους χώρους του Μουσείου.

Η διευθύντρια του σχολείου κ. Αγγελική Τρυφέρη ευχαριστεί θερμά τους υπευθύνους των επιχειρήσεων και του Μουσείου για την υποδοχή και την άρτια ενημέρωση των μαθητών, οι οποίοι επέστρεψαν πιο πλούσιοι σε εμπειρίες και γνώσεις, καθώς επίσης και για τα δώρα τα οποία τους προσέφεραν.

100_2557

100_2535 100_2540