Κινηματογραφικό σεμινάριο για τους μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων

Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου μας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση διοργάνωσαν φέτος ένα πρόγραμμα κινηματογραφικού σεμιναρίου για μαθητές στο 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα εκμάθησης της κινηματογραφικής τέχνης και πρακτικής, μέσα από την παραγωγή δυο ταινιών μικρού μήκους (μιας μυθοπλασίας και ενός ντοκιμαντέρ), σε σενάριο και παραγωγή των ίδιων των μαθητών.

Αναλυτικότερα σε αυτό σεμινάριο ασχοληθήκαμε με τα εξής:

• Παρουσιάστηκε από κάθε ένα από τους συμμετέχοντες μαθητές μια ιδέα για τη μυθοπλασία και το ντοκιμαντέρ
  • Επιλέχθηκε από τους μαθητές ι ιδέα που θα υλοποιηθεί
  • Γράφηκαν τα σενάρια
  • Πραγματοποιήθηκε ο χωρισμός σε ομάδες και η ανάληψη ρόλων
  • Τεχνικά εργαστήρια
  • Εύρεση ηθοποιών και πρόβες
  • Γυρίσματα
  • Μοντάζ

Από τις 5 του Μάρτη μέχρι και τις 4 Απριλίου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενούμε στο σχολείο μας τον Παναγιώτη Κράββαρη, έναν αξιόλογο  κινηματογραφιστή που είχε αναλάβει το συντονισμό και την υλοποίηση του προγράμματος, καθώς και τους συνεργάτες του το Λευτέρη το Καμπαλώνη και το Νίκο το Γαβαλά. Θερμά τους ευχαριστούμε όλους, καθώς και τους συνεργάτες που δεν μπόρεσαν να έρθουν στα Ιωάννινα ,για τη δυνατότητα που μας έδωσαν να προσεγγίσουμε το μαγικό χώρο του κινηματογράφου.

Στο πρώτο video που ακολουθεί ένα μικρό δείγμα από τα μαθήματα και τα γυρίσματα.

Και στο επόμενο video παρακολουθείστε μια εικόνα από την παρουσίαση των ταινιών στις 4/4/2014 στο σχολείο