ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Στηρίζεται στην αλληλοεκτίμηση , το σεβασμό και την ειλικρίνεια . Κάθε παιδί είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα πάνω από την οποία σκύβουμε με αμέριστη αγάπη και ενδιαφέρον χωρίς κανενός είδους διακρίσεις . Με τη σωστή επικοινωνία επηρεάζουμε με θετικό τρόπο τους μαθητές μας, οι οποίοι μας αποδέχονται, δημιουργώντας έτσι θετικά αποτελέσματα στη μάθηση και στη συμπεριφορά τους.

Ώρα να σβήσουμε τα φώτα

Στις 27 Μαρτίου η ώρα της γης.

Η Ακρόπολη Θα βυθιστεί στο σκοτάδι, Ο πύργος του Άιφελ θα εξαφανιστεί προσωρινά από τον ορίζοντα και οι πυραμίδες της Αιγύπτου θα χάσουν τον ατμοσφαιρικό φωτισμό τους,

Η 27η Μαρτίου, η μέρα κατά την οποία τα φώτα θα σβήσουν για μια ώρα σε πολλές χώρες του πλανήτη πλησιάζει

Πέρυσι παρατηρήθηκε μείωση της ηλεκτρικής ενέργειας κατά 500 ΜW με αποτέλεσμα να εκλυθούν στην ατμόσφαιρα 500 τόνοι διοξειδίου του άνθρακα λιγότεροι. Διάφοροι φορείς, σχολεία, εκπαιδευτικοί οργανισμοί, επιχειρήσεις μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στο site http://www.wwf.gr/earthour

Σύμφωνα με την δήλωση του Greg Bourne , διευθύνων σύμβουλος του WWF στην Αυστραλία , η εκδήλωση αυτή θα πραγματοποιηθεί στις 8.30 το βράδυ.Σκοπός της συγκεκριμένης εκστρατείας είναι  να ευαισθητοποιήσει ολόκληρο τον πλανήτη για την καλύτερη χρήση του προκειμένου να βελτιωθεί η ζωή όλων μας και να επανέλφει η φύση στουσ κανονικούς της ρυθμούς.Μέχρι τώρα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της Γης έχει αποφασίσει να συμμετάσχει σε αυτή την σημαντική για τον πλανήτη αλλά και για μας προσπάθεια.Ας γίνουμε κι εμείς μερικοί από αυτούς ας βοηθήσουμε κι εμείς στη διάσωση του πλανήτη μας εξάλλου μετά από όλα όσα μας προσέφερε το αξίζει.

Λένια Θανάσης Δημήτρης Γ3 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων