Μάιος 2018
« Απρ

Επίσκεψη στο ίδρυμα Ιωσήφ και Εσθήρ Γκανή

21 Μαΐου 2018 από

Μαθητές του σχολείου είχαν τη ευκαιρία να επισκεθφούν το ίδρυμα Ιωσήφ και Εσθήρ Γκανή να ενημερωθούν για την ιστορία και τις δραστηριότητες του ιδρύματος αλλά και να παρακολουθήσουν την εξαιρετική έξθεση ζωγραφικής του Οδυσσέα Σέλλιου.

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Διεθνής Ημέρα Μουσείων ( 5ο Γυμνάσιο στο Μουσείο Αργυροτεχνίας)

21 Μαΐου 2018 από

Οι μαθητές του Γ1 με αφορμή τον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων (18/5), με θέμα «Μουσεία και (δια)δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό», συμμετείχαν στην δραστηριότητα που διοργάνωσε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ), σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων, την Παρασκευή 18 Μαΐου Πρόκειται για ένα κυνήγι χαμένου θησαυρού για σχολικές ομάδες, σε σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος της Ακρόπολης του Ιτς Καλέ.

Μέσω ψηφιακής εφαρμογής και με τη χρήση υπολογιστών τύπου tablet οι μαθητές αναζήτησαν στοιχεία που τους οδήγησαν στη λύση ενός γρίφου. Τα στοιχεία βρίσκονταν διάσπαρτα κρυμμένα σε μουσεία και μνημεία του αρχαιολογικού χώρου της Ακρόπολης του Ιτς Καλέ (Μουσείο Αργυροτεχνίας, Βυζαντινό Μουσείο, Θησαυροφυλάκιο, Φετιχέ Τζαμί). Οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα μέσα από το διαδραστική αυτή εμπειρία να γνωρίσουν μύθους και ιστορίες άγνωστες στους περισσότερους.

Η ομάδα του 5ου Γυμνασίου

Νοιάζομαι και δρω : To 5o Γυμνάσιο στο κυνήγι του θησαυρού

17 Μαΐου 2018 από

Το σχολείο μας συμμετείχε  στο κηνύγι του θησαυρού που διοργανώθηκε στι6 16 Μαΐου στην  πόλη των Ιωαννίνων στα πλαίσια του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρώ.

Οι μαθητές που συμμετείχαν είδαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην κίνηση τα άτομα που κινούνται με αμαξίδιο , έκαναν τις δικές τους παρεμβάσεις για μια καθαρή πόλη και καλύτερη οδηγική συμπεριφορά.

Στο χώρο του κάστρου είχαν την δυνατότητα να ενημερωθούν και να συμμετέχουν σε βιωματικές δράσεις από διάφορους φορείς:

• ΧΕΝ
  • Φορέας Διαχείρισης  Λίμνης Παμβώτιδας
  • ΕΛΕΠΑΠ
  • ΑΝΙΜΑ
  • Τούνελ της Σιωπής
  • Κάντρο νέων Ηπέιρου
  • Europe Direct
  • Σύλλογος Τυφλών
  •  Διαπολιτισμικό σχολείο
  • Πανελλήνιο Δίκτυο για το θέατρο στην Εκπαίδευση
  • Φορέας διαχείρισης εθνικού πάρκου Βόρεια Πίνδου
  • Ερυθρός Σταυρός
  • ΑΡΣΙΣ
  • ΦΟΕΑ
  • Paguristas

Το 5ο Γυμνάσιο συμμετέχει στην έκθεση με θέμα Πόλεις

14 Μαΐου 2018 από

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων , με την καθοδήγηση του Οδυσσέα Σέλιου καθηγητή Καλλιτεχνικών του σχολείου συμμετέχει στην έκθεση με θέμα Πόλεις που φιλοξενείται στο Μουσείο Αργυροτεχνίας. Η έκθεση διοργανώνεται Από το Μουσείο και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Η συμμετοχή μας γίνεται με χαρακτικά έργα , και οι μαθητές του σχολείου τύπωσαν και μοίρασαν στο κοινό αντίγραφα των έργων τους.

Το 5ο Γυμνάσιο στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

14 Μαΐου 2018 από

Επισκεφθήκαμε στις 9 Μαΐου το Μουσείο Αργυροτεχνίας (http://www.piop.gr/el/diktuo-mouseiwn/Mouseio-Argyrotexnias/to-mouseio.aspx) Είχαμε την ευκαιρία να δούμε τη διαρκή έκθεση αλλά και τις εκθέσεις που φιλοξενούνται στο μουσείο.

Εκδρομή της Β Γυμνασίου στο Ναύπλιο

14 Μαΐου 2018 από

Οι μαθητές της Β ‘ Γυμνασίου συμμετείχαν σε  εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 7-8 Μαΐου.

Μυκήνες στην Πύλη των λεόντων

Μυκήνες

Μυκήνες τάφος Ατρειδών

Αρχαίο θέατρο Επιδαύρου

Αρχαίο στάδιο  Επιδαύρου

Παλαμήδι

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων φιλοξενεί την ΕΛΕΠΑΠ

29 Απριλίου 2018 από

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων φιλοξένησε  την ΕΛΕΠΑΠ στις  26/4/2018 και πραγματοποίησαν από κοινού το πρόγραμμα «Βραχεία Παρέμβαση για την Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση μαθητών σχετικά με  την Ενσωμάτωση παιδιών με Αναπηρίες».  Στο πλαίσιο του προγράμματος , υλοποιήθηκαν κοινές δράσεις από τους συμμετέχοντες και δόθηκε μια υπόσχεση για συνέχιση της συνεργασίας στο μέλλον.

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων στην ΕΛΕΠΑΠ

25 Μαρτίου 2018 από

Οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου επισκέφθηκαν την ΕΛΕΠΑΠ στις 15/3/2018 (Α2 και Α4) και στις 21/3/2018 (Γ3), στα πλαίσια της συνεργασίας με την ΕΛΕΠΑΠ και των δράσεων του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω.

Οι μαθητές διοργάνωσαν λαχειοφόρο αγορά και τα χρήματα που συγκέντρωσαν τα κατέθεσαν για τους σκοπούς της ΕΛΕΠΑΠ, αλλά ετοίμασαν και αρκετά εδέσματα γλυκά και φαγητά τα οποία προσέφεραν.

Μια μικρή εικόνα από την επίσκεψη αυτή στα φωτογραφικά στιγμιότυπα που ακολουθούν:

Ενημέρωση για τη λειτουργία της ΕΛΕΠΑΠ

Ξενάγηση στους χώρους και στα δημιουργήματα των παιδιών της ΕΛΕΠΑΠ

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων φιλοξενεί το 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου

19 Μαρτίου 2018 από

Την Παρασκευή 16-3-2018 το 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου επισκέφτηκε το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων στο πλαίσιο της συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα στα δυο σχολεία με αφορμή τον πολιτισμό.
Οι μαθητές των δυο σχολείων παρουσίασαν από κοινού το πολιτιστικό τους πρόγραμμα και έθεσαν τις βάσεις για μια μακρόχρονη συνεργασία

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Ελευθερίες και όρια στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών

5 Μαρτίου 2018 από