Φεβρουάριος 2020
« Δεκ

Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

23 Δεκεμβρίου 2019 από

Την παρασκευή 20/12/2019 οι μαθητές  του 5ου Γυμνασίου παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Μουσείο Αργυροτεχνίας, με θέμα «γνωρίζοντας την τέχνη της Γιαννιώτικης Αργυροχοΐας» στα πλαίσια προγράμματος για την ένταξη των μουσείων στην εκπαιδευτική διαδικασία!

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Επίσκεψη στη Δωδώνη και στη μονάδα επεξεργασίας στερεών αποβλήτων

19 Δεκεμβρίου 2019 από

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ3 στα πλαίσια του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω επισκέφθηκαν τη Μονάδα Επεξεργασίας Αστικών Αποβλήτων της Περιφέρειας Ηπείρου. Ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του εργοστασίου και ξεναγήθηκαν στους χώρους του.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν  τον Αρχαιολογικό Χώρο της Δωδώνης

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες

5 Δεκεμβρίου 2019 από

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίουκαι κεντρικό μήνυμα “Ένας για όλους και όλοι για έναν! Όλοι είναι διαφορετικοί. Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα.”, το 5ο Γυμνάσιο και το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Ιωαννίνων στα πλαίσια του προγράμματος Νοιάζομαι και δρω πραγματοποίησαν από κοινού δράσεις. Ειδικότερα, προβλήθηκε animation μικρής διάρκειας σχετικό με την παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες και ακολούθησε παρουσίαση πληροφοριών από τους μαθητές και των δύο σχολείων.Το τρίτο μέρος ήταν αφιερωμένο στην προβολή ενός ντοκιμαντέρ μικρού μήκους που γυρίστηκε από τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ με τίτλο Γνωρίζοντας το τζαμί Ασλάν Πασά” Η δράση ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία μιας αφίσας από τους μαθητές και των δύο σχολείων.

Επίσκεψη της κινητής βιβλιοθήκης

16 Νοεμβρίου 2019 από

Την Πέμπτη 14/11/2019 επισκέφθηκε το σχολείο μας η κινητή βιβλιοθήκη της Ζωσιμαίας Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της βιβλιοθήκης, συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την κινητή βιβλιοθήκη.

Η Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη Ιωαννίνων διαθέτει μία Κινητή Μονάδα, η οποία εξυπηρετεί  κοινότητες που δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε άλλη σταθερή βιβλιοθήκη και αποτελεί μέρος της Κεντρικής Βιβλιοθήκης, ακολουθώντας τη νομοθεσία, τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας και την πολιτική διαχείρισης συλλογής και παροχής υπηρεσιών της Δημόσιας Βιβλιοθήκης.

Η Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη, στα πλαίσια του έργου «Υποστήριξη της Εκπαιδευτικής Πράξης από Κινητές Βιβλιοθήκες» του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΕΠΕΑΕΚ) ΙΙ, του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ξεκίνησε την υλοποίηση του Προγράμματος κατά το σχ. έτος 1999-2000. Εξυπηρετεί σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ιωαννίνων, Πρέβεζας και Άρτας και της επαρχίας Παραμυθιάς, Νομού Θεσπρωτίας.

Στα πλαίσια υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας», Δημιουργία Δημόσιου Κέντρου Πληροφόρησης στη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική έγινε η εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης και δικτυακού εξοπλισμού στο χώρο της σταθερής βιβλιοθήκης και η εγκατάσταση ειδικού εξοπλισμού για τη διασύνδεση της Κινητής Βιβλιοθήκης στο διαδίκτυο μέσω δορυφόρου.

Στόχοι της Κινητής Βιβλιοθήκης :

• συμπληρώνει και ενισχύει τη σχολική πράξη με πληροφοριακό υλικό (πληροφοριακά βιβλία, σχολικά βοηθήματα, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, επιστημονικές μελέτες, εξωσχολικά βιβλία κλπ. ) και τεχνολογικά μέσα (cd-rom, βιντεοταινίες κλπ.)
  • ανοίγει νέους δρόμους ενημέρωσης και πληροφόρησης τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς
  • προβάλλει νέους τρόπους ψυχαγωγίας και εναλλακτικές μορφές προσέγγισης του κόσμου της πληροφορίας είτε μέσω των βιβλίων είτε με τη χρήση νέων τεχνολογιών και τη χρήση του διαδικτύου.

Η συλλογή της Κινητής Βιβλιοθήκης περιλαμβάνει περίπου 17.000 τίτλους έντυπου υλικού και 248 τίτλους οπτικο-ακουστικού υλικού. Καλύπτονται όλα τα γνωστικά αντικείμενα που ζητούνται από την εκπαιδευτική και μαθητική κοινότητα.

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

“Integration of Museums into School Education”.

16 Νοεμβρίου 2019 από

Στις 4 Οκτωβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τρίωρο σεμινάριο, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων διάχυσης του σχεδίου Erasmus, με τίτλο: “Integration of Museums into School Education”.

Επίσκεψη στο CERN

15 Νοεμβρίου 2019 από

Οι μαθητές του σχολείου επισκέφθηκαν το CERN και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη λειτουργία και τους στόχους του εργαστηρίου. (6/11/2019-12/11/2019)

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων των μαθητών της Α τάξης

21 Οκτωβρίου 2019 από

Πραγματοποιήθηκε ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων των μαθητών της Α τάξης από το Διευθυντή και το Σύλλογο των καθηγητών τη Δευτέρα 21/10/2019 και ώρα 17:30 , για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου.

Έγινε μια πρώτη γνωριμία των γονέων και κηδεμόνων με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και ενημέρωση για την  πρόοδο των μαθητών .

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Ενισχυτική διδασκαλία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση

18 Οκτωβρίου 2019 από

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »

Erasmus+ “Integration of Museums into School Education”

15 Οκτωβρίου 2019 από

Στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus+ “Integration of Museums into School Education”, στο οποίο το 5ο Γυμνάσιο συμμετέχει ως συνεργαζόμενο σχολείο, υλοποιήθηκε η δεύτερη Διακρατική Συνάντηση, στη Μαδρίτη, στις 26 και 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

7 Οκτωβρίου 2019 από

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Με αφορμή τον εορτασμό για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, οι μαθητές των Γαλλικών του σχολείου μας συμμετείχαν την Παρασκευή 27/9/2019 σε εργαστήρια πολυγλωσσίας τα οποία διεξάχθηκαν στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στο πλαίσιο επιστημονικής ημερίδας με θέμα:«Πλουραλιστικές προσεγγίσεις και ανάπτυξη πολυγλωσσικών και διαπολιτισμικών δεξιοτήτων».

« Παλιότερα άρθρα