Νοέ 20145

Τάξη Ε2

Προβολή φωτογραφικού υλικού – συζήτηση – δράση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

2014-10-24 11.28.30

Στρατηγικός μαθησιακός στόχος: Η ευαισθητοποίηση των μαθητών στα γεγονότα της ιστορίας και η καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης

Επιμέρους μαθησιακοί στόχοι:

Να γνωρίσουν η μαθητές τα ιστορικά γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου

Να προετοιμαστούν για τις εορταστικές εκδηλώσεις που θα γίνουν τις μέρες αυτές

Να προετοιμαστούν ψυχολογικά για την παρέλαση και να γνωρίζουν γιατί συμμετέχουν στην παρέλαση και στις άλλες εκδηλώσεις

Να οικοδομηθούν νέες ιστορικές γνώσεις πάνω στις υπάρχουσες

Να υπάρξει βιωματική προσέγγιση των ιστορικών γεγονότων της 28ης Οκτωβρίου μέσα από την αναζήτηση, επεξεργασία, ανάλυση , σύνθεση, ταξινόμηση, αξιολόγηση πληροφοριών.

Δραστηριότητες μαθητών

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης τίμησαν την ιστορική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 με μια σειρά από δράσεις μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται και οι παρακάτω:

• Δημιούργησαν στην τάξη τους έκθεση με φωτογραφίες αγωνιστών που θυσιάστηκαν για την πατρίδα στα αλβανικά βουνά πολεμώντας του εισβολείς Ιταλούς.
  • Μέσα από τον ονομαστικό κατάλογο όλων όσων σκοτώθηκαν την περίοδο 1940-1941 αναζήτησαν τους Αρκάδες.
  • Συζήτησαν για τα γεγονότα της εποχής εκείνης, αντάλλαξαν απόψεις και πληροφορίες που είχαν συγκεντρώσει
  • Διάβασαν κείμενα μέσα από το Ανθολόγιο τους που αναφέρονταν στον ελληνοϊταλικό πόλεμο, στην κατοχή, στην αντίσταση του λαού μας και στην πείνα και συζήτησαν εκτενώς γι΄ αυτά τα γεγονότα.
  • Παρακολούθησαν στην αίθουσα προβολών βίντεο αφιερωμένο στα ιστορικά γεγονότα του 1940
  • Παρακολούθησαν την εορταστική εκδήλωση που διοργάνωσαν οι τάξεις Γ και Δ.
  • Συμμετείχαν στην παρέλαση που έγινε στο κέντρο της Τρίπολης.

2014-10-24 11.28.55

Σχ. Έτος 2014-2015