Ιώσεις και σχολείο

Στην καρδιά του χειμώνα και οι ιώσεις κάνουν πάρτι.

Καθημερινές απουσίες μαθητών και εκπαιδευτικών.

• Οι ειδικοί συμβουλεύουν πότε πρεπει και πότε όχι οι μαθητές να έρχονται στο σχολείο.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου, στις 11 το πρωί στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας θα γίνει η βράβευση των μαθητών των δημοτικών σχολείων της περιφέρειας Θήβας που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας «Μαθηματικά και παιχνίδι 2018-19».

Από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας διακρίθηκαν οι μαθητές:

Ε ΤΑΞΗ

Χατζάρα Σωτηρία

Μασοκώστας Χρήστος

Σάλτας Κωνσταντίνος

ΣΤ  ΤΑΞΗ

Βεντούρη Παναγιώτα

Βρονταράς Ελευθέριος

Ζάντζα Αλεξάνδρα

Κόλλιας Φώτις

Νικολάου Δήμητρα

Ταίτζή Παυλίνα

ΠΡΟΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ

κ. Μελετίου Παγώνα

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά- για ακόμη μία χρονιά- φαρμακευτικού υλικού για τις ανάγκες του σχολείου μας.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ

ΠΡΟΣ

κ.κ. Δημήτρη Μπούτσικο- Έφη Θεοδώρου

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά 25 βιβλίων για τη δανειστική βιβλιοθήκη μας.

Να είστε σίγουροι ότι οι μαθητές μας θα πιάσουν το κουβάρι της ανάγνωσης από εκεί που το άφησαν τα δικά σας παιδιά όταν φοιτούσαν , μάθαιναν και έπαιζαν στους χώρους του σχολείου μας.

ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΠΡΟΣ

Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων

5ου Δ.Σχ. Θήβας

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά ενός σετ ρομποτικής για τη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης σε θέματα καινοτομίας και τεχνολογίας.

Επίσης, η τοποθέτηση μηχανισμών απολύμανσης, εντομοαπώθησης και αρωματισμού στις τουαλέτες του σχολείου βοηθά ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες λειτουργίας  και σεβασμού του χώρου.

Y.Γ. Οι φωτογραφίες είναι από  το πρώτο μάθημα ρομποτικής όπου δημιουργήσαμε με το σετ ρομποτικής που μας προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων, τον Milo, το ρομποτάκι εξερεύνησης του διαστήματος της NASA.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Καθημερινά, οι εκπαιδευτικοί ερχόμαστε σε επαφή με την αγωνία, το άγχος και την απελπισία των γονέων για τον εθισμό των παιδιών τους στο κινητό, το τάμπλετ και τον υπολογιστή.

Δίνεται σε όλους μας μια σπάνια ευκαιρία να ενημερωθούμε για αυτό το μεγάλο πρόβλημα από τους ειδικούς του θέματος:

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου , στις 6 το απόγευμα στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας ειδικοί του θέματος θα μας ενημερώσουν για κανόνες, συμπεριφορές, μύθους και πραγματικότητες.

Οργάνωση της εκδήλωσης από τους δραστήριους Συλλόγους Γονέων του 2ου και του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας.

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΒΑΡΕΛΛΑ ΣΤΗ ΘΗΒΑ

Η σπουδαία λογοτέχνιδα παιδικών βιβλίων και συγγραφέας των παλιών αναγνωστικών του δημοτικού κ. Αγγελική Βαρελ λά θα βρίσκεται στη Θήβα την Κυριακή 3 Νοεμβρίου στις 5 το απόγευμα καλεσμένη του Θρησκευτικού Συλλόγου Θηβών «ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΚΑΛΟΚΤΕΝΗΣ».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα ομιλιών του συλλόγου (πρώην Οικοτροφείο)  με την ευκαιρία της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκαν – στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας- με το βιβλίο της Βαρελλά «Με το χαμόγελο στα χείλη».

Καλούμε, λοιπόν, γονείς και παιδιά να τιμήσουμε με την παρουσία μας τη μεγάλη αυτή συγγραφέα.

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΔΕΣ

Τον σπάσαμε τον κουμπαρά που είχαμε για τον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ. (δια χειρός του εικαστικού μας Κωνσταντίνου Χατζηνικολάου)

565,40 ευρώ δεν τα λες και λίγα. Μαζί με αυτά που μαζεύονται σε όλη την Ελλάδα και τον κόσμο θα κάνουν πραγματικότητα το όνειρο των γονιών του άτυχου παιδιού.

Με χαρά οι μαθητές του Γ1 έκαναν τα Μαθηματικά  τους μετρώντας  πολλά χαρτονομίσματα και κέρματα για να καταλήξουν τελικά στο «μαγικό» 565,40.

Καλή τύχη μικρέ μας φίλε.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΔΕΣ

Ενώνουμε κι εμείς τις δυνάμεις μας με όλους τους Έλληνες αλλά και με πολίτες από όλο τον κόσμο για να γίνει το θαύμα πραγματικότητα.

3.000. 000 ευρώ. Είναι πολλά τα λεφτά. Είναι πάρα- πάρα πολλά.

Κι όμως  μαζεύτηκαν ήδη τα  2.180.000.

Αποφασίσαμε κι εμείς να βάλουμε ένα λιθαράκι, να γίνουμε μέρος αυτής της προσπάθειας, αυτού του θαύματος.

Ενισχύστε την προσπάθεια του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας.

Ας  γεμίσουμε τον κουμπαρά της αγάπης που θα περιφέρεται στο σχολείο μας- και όχι μόνο- μέχρι την 28η Οκτωβρίου.

Να σπάσουμε τον κουμπαρά και να στείλουμε τον Παναγιώτη-Ραφαήλ στη Βοστώνη.

Ας δώσουμε χώρο στην ελπίδα …

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου.
      Η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας.
    Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Η εκπαιδευτικός Γερμανικής Γλώσσας του σχολείου μας κ. Φαίη Χρήστου με τους μαθητές της τίμησαν αυτή την ημέρα φτιάχνοντας ένα κολλάζ με τις σημαίες των ευρωπαϊκών χωρών.