ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Την Παρασκευή 9 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο διαγωνισμός που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και το περιοδικό «Μικρός Ευκλείδης».

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει σε αυτόν τον διαγωνισμό με όσους μαθητές από τις τάξεις Ε’  και ΣΤ’   το επιθυμούν.

Όσοι επιθυμούν να εξασκηθούν και να ενημερωθούν για τα θέματα του διαγωνισμού τα προηγούμενα έτη δεν έχουν παρά να μπουν στον σύνδεσμο:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΗΒΑΣ

Π Ρ Ο Σ

κ.  Μελετίου Παγώνα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θήβας σας ευχαριστούν θερμά για τη δωρεάν προσφορά φαρμακευτικού υλικού προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες του σχολείου μας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Τραμπάκουλος Ηλίας

Γιορτή Χριστουγέννων

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Πέμπτη  11 Ιανουαρίου και ώρα 11.45 θα πραγματοποιηθεί η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας που είχε αναβληθεί λόγω χιονόπτωσης.

Καλές γιορτές

Ενημέρωση και βαθμολογία Α΄ τριμήνου

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου και ώρα 1.15 το μεσημέρι θα γίνει ενημέρωση των γονέων και θα δοθούν οι βαθμοί του 1ου τριμήνου των μαθητών του σχολείου μας.

«Christmas Factory»- Εκπαιδευτικά προγράμματα

Την ερχόμενη εβδομάδα οι μαθητές μας θα επισκεφτούν το «Χριστουγεννιάτικο εργοστάσιο» και θα συμμετάσχουν σε χριστουγεννιάτικα εκπαιδευτικά προγράμματα.

ΑΡΧΙΚΗ

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου του 2017 οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄  τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών (ΟΑΚΑ).

Αθλητικά εκπαιδευτικά προγράμματα άρτια οργανωμένα γέμισαν χαρά και ενέργεια τους μαθητές- κορίτσια και αγόρια- οδηγούμενα από έμπειρους γυμναστές.

3 ΔΕΚΕΜΒΡΗ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Την Κυριακή 3 Δεκέμβρη, στις 11 το πρωί στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας το σχολείο μας συνδιοργανώνει  με το ΕΕΕΕΚ Θήβας (Λουτουφί) εκδήλωση αφιερωμένη στα ΑμεΑ.

Θα παρουσιαστεί το βιβλίο του κ. Νίκου Δημητρίου » Από την Helen Keller στην Καλλιόπη Καρανικόλα» από τον πατέρα Σπυρίδωνα Βασιλάκο και την φιλόλογο Βίκυ Γιαννούλη.

Οι μαθητές του Ε2 θα τραγουδήσουν μαζί με τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου  σε διδασκαλία της μουσικού του σχολείου μας κ. Σκαρλάτου Αμαλίας. Θα συμμετέχει φιλικά και η μουσικός, φίλη του σχολείου, κ. Γκιόκα Σπυριδούλα.

Επίσης, θα προβληθεί βιντεάκι που θα μιλάει για την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Την αυλαία της εκδήλωσης θα κλείσουν  γονείς μαθητή του ΕΕΕΕΚ Θήβας που θα παρουσιάσουν μικρό μουσικό πρόγραμμα.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ.3.ΔΕΚ.ΑΦΙΣΑ.3.ΔΕΚ.

Γνωριμία με το βιβλίο- Δημιουργική γραφή

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου η εκπαιδευτικός και συγγραφέας Μαίρη Κανάκη επισκέφτηκε το σχολείο μας.

Με τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης συζήτησαν, έπαιξαν, δραματοποίησαν και πέρασαν ένα εποικοδομητικό και άκρως εκπαιδευτικό δίωρο.

Οι μαθητές είχαν ήδη διαβάσει το βιβλίο  «Όταν το καλοκαίρι συναντά τον χειμώνα» οπότε πάνω στις κοινές γνώσεις και εμπειρίες  έκαναν κριτική στο βιβλίο που πραγματεύονταν ζητήματα εφηβείας, τεχνολογίας, σχολείου κ.λ.π.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας μίλησε σε εκπαιδευτικούς και γονείς με θέμα: «Υπάρχει ακόμη διάβασμα μακριά από την οθόνη;», στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας. Ομιλητής ήταν, επίσης, ο εκπ/κός κ. Βαγγέλης Υφαντής, Δ/ντής του Δημ. Σχολείου Ερυθρών. Η προσέλευση γονέων του σχολείου μας ήταν μικρή.

Η όλη εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με το 4ο Δημ. Σχολείο Θήβας.

Μια ματιά με φωτογραφίες από την δράση των μαθητών της Έκτης τάξης:

Υλικό του ΚΕΕΛΠΝΟ για προσφυγόπουλα

Υλικό  που έχει εκδώσει το ΚΕΕΛΠΝΟ αναφορικά με την φοίτηση των προσφύγων στα σχολεία.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ- ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

paidia-prosfyges-sto-sxoleio-kai-ygeia_2017-09-2