Η ΕΥΘΥΤΑ ΡΟΔΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η ΕΥΘΥΤΑ Ρόδου, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, την Τετάρτη 13/02/2018, πραγματοποίησε καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης όλων των χρηστών του οδικού δικτύου, με βασικούς κανόνες οδικής ασφάλειας που θα πρέπει να τηρούνται για την ασφάλεια των παιδιών.

Η ΕΥΘΥΤΑ , επισημαίνει ότι τα παιδιά είναι οι κατ’ εξοχήν ευάλωτοι χρήστες του δρόμου καθώς τα τροχαία δυστυχήματα αποτελούν παγκοσμίως τη 2η αιτία θανάτου για τις ηλικίες 5-14 ετών. Για  την πρόληψη, τη μείωση των τροχαίων δυστυχημάτων και την ασφαλή μετακίνηση των παιδιών, σύμφωνα με την ΕΥΘΥΤΑ, χρειάζεται να εργαστούν και να συνεργαστούν όλοι: οι γονείς, οι δάσκαλοι, οι υπηρεσίες που έχουν την αρμοδιότητα,  οι τοπικοί άρχοντες. Έρευνες έχουν δείξει ότι η ενημέρωση και η εκπαίδευση των παιδιών, μπορεί να συμβάλει θετικά.

Γι΄ αυτό η ΕΥΘΥΤΑ, συνεχίζει και αυτή τη σχολική χρονιά τα προγράμματα κυκλοφοριακής αγωγής που απευθύνονται σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Μετά λοιπόν  από αίτημα των εκπαιδευτικών των Α1,Α2,Β2,Γ1,Γ2,Δ1,Δ2  τμημάτων του σχολείου μας  η ΕΥΘΥΤΑ  υλοποίησε τα  προγράμματά της και στο σχολείο μας, με τρεις διαφορετικές δράσεις ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών.

Στόχος των προγραμμάτων ήταν μέσω της βιωματικής μάθησης, όχι μόνο να εκπαιδεύσουν τους μαθητές  να κυκλοφορούν με ασφάλεια, αλλά να εκπαιδεύσουν και τους αυριανούς οδηγούς με ασφαλέστερες οδικές επιλογές.

Η ΕΥΘΥΤΑ ΡΟΔΟΥ συμβούλεψε ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ :

• Το πιο σημαντικό όταν βρίσκεσαι στο δρόμο: να είσαι συγκεντρωμένος για να ελέγχεις τη κάθε σου κίνηση.
  • Μη διασχίζεις ποτέ τρέχοντας το δρόμο, είτε υπάρχουν διαβάσεις είτε όχι
  • Να βαδίζεις πάντα στο πεζοδρόμιο και όχι στην άκρη του πεζοδρομίου
  • Μη περνάς ποτέ το κόκκινο για πεζούς ( Σταμάτη),ακόμη και αν δεν υπάρχουν αυτοκίνητα στο δρόμο
  • Μη διασχίζεις διαγώνια τη διασταύρωση
  • Έχεις πάντα ανοιχτά τα μάτια σου και τα αυτιά σου -σε ένα σταυροδρόμι κοιτάς πάντα αριστερά δεξιά και πάλι αριστερά
  • Μη τρέχεις στους δρόμους κι ανάμεσα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα- κοιτάς πάντα όταν περνάς από διασταυρώσεις

Στο τέλος η ΕΥΘΥΤΑ απένειμε αναμνηστικό δίπλωμα σε όλα τα συμμετέχοντα παιδιά , ένα μικρό βιβλιαράκι με τίτλο «Κάνουμε το δρόμο φίλο μας» με χρήσιμες οδηγίες.

Θερμές ευχαριστίες στους/στις κ.κ:

Καρύδη Ελένη

Παρασχάκη Ιουλία

Κολοβό Λάμπρο

Μουστάκα Τσαμπίκα

Πατάπη Δήμητρα, &

Καραγιάννη Κων/νο

Ευχαριστούμε θερμά την ΕΥΘΥΤΑ για όλες αυτές τις δράσεις!!!