ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας κατά του καρκίνου και σε συνδυασμό με την σημασία της υγιεινής διατροφής ως μιας από τις πρακτικές κατά της ασθένειας αυτής, την Τρίτη 20/2/2018 επισκέφτηκαν τη Δ΄ τάξη του σχολείου μας η πρόεδρος της Αντικαρκινικής εταιρείας στη Ρόδο κ. Κούκουλα  Αμαλία και η διατροφολόγος-βιολόγος κ. Καραγιάννη Χρύσα, για  ενημέρωση  ως προς τη σημασία και τα οφέλη της υγιεινής διατροφής.

Συγκεκριμένα με την επιμέλεια της κ. Καραγιάννη οι μαθητές/τριες  άκουσαν τα 10 πιο σημαντικά πράγματα στη διατροφή όλων και ιδιαίτερα των παιδιών:

Ο 10-ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

1. Ποικιλία
  2. Πρωινό
  3. Φρούτα
  4. Λαχανικά
  5. Γαλακτοκομικά
  6. Νερό
  7. Λιγότερο κρέας
  8. Περισσότερο ψάρι και όσπρια
  9. Λιχουδιές… με μέτρο
  10. Προσοχή στο συχνό φαγητό απ’ έξω