Συμμετοχή του 5ου Δ.Σ.Πτολ/δας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα :”Το Υδραγωγείο ως μνημείο”

Οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ε και Στ τάξεων με τις δασκάλες τους Αναστασιάδου Κατερίνα και Ζανίδου Κων/νιά συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση με θέμα «Το Υδραγωγείο ως Μνημείο», την οποία οργάνωσε  Η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης και Αποχέτευσης Εορδαίας (ΔΕΥΑΕ) σε συνεργασία με τους  Σχολικούς Συμβούλους 3ης  και 4ης Περιφέρειας Π.Ε. Κοζάνης, την Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων και τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εορδαίας, και με τη συμμετοχή εφτά (7) σχολικών μονάδων.Η εκδήλωση ανάδειξης του Υδραγωγείου της Πτολεμαΐδας ως Μνημείο έγινε την Τετάρτη 22 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα Νερού, στις 11.00 το πρωί, στο Αμφιθέατρο του Συλλόγου Ποντίων (Απέναντι από το Υδραγωγείο).  Η εκδήλωση περιελάμβανε  έκθεση με τα εικαστικά έργα των μαθητικών ομάδων που συμμετείχαν και παρουσιάσεις των ερευνητικών και λογοτεχνικών έργων από τους μαθητές των τάξεων.Οι μαθητές της Ε τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους έφτιαξαν μακέτα του υδραγωγείου και έγραψαν ποίημα για το υδραγωγείο.Οι μαθητές της Στ τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας τους  έκαναν αφίσα με την πρόσοψη του υδραγωγείου και έγραψαν ποίημα επίσης.Οι μαθήτριες των Ε και Στ τάξεων με την βοήθεια της γυμνάστριας μας Δίβιου Αγάπης χόρεψαν τον παραδοσιακό χορό “Ένα νερό κυρα -Βαγγελιώ.” Συγχαρητήρια στις μαθήτριες  στους μαθητές  και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για τη συμμετοχή και παρουσίαση  του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Ο Δ/ντής του σχολείου .

P1100460P1100461P1100491P1100521