ΣΤ ΤΑΞΗ: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ :”ΤΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ ΩΣ ΜΝΗΜΕΙΟ”

Την παγκόσμια ημέρα νερού γιόρτασαν οι μαθητές  της Στ τάξης του σχολείου μας μαζί με μαθητές σχολείων της πόλης μας.Συμμετείχαν σε μια εκδήλωση που οργάνωσε η επιχείρηση ύδρευσης Πτολ/δας στην αίθουσα κέντρου διάσωσης ,ανάδειξης και διάδοσης του πολιτισμού των Ελλήνων της Ανατολής.Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση του υδραγωγείου μέσα από τις δημιουργίες των μαθητών.Η ευρηματικότητα των μαθητών μας η δημιουργικότητα καθώς και η παρουσίαση του παραδοσιακού συρτού “Ένα νερό κυρα -Βαγγελιώ” που επιμελήθηκε η γυμνάστρια μας Δίβιου Αγάπη προξένησε ιδιαίτερη εντύπωση. Πραγματικά “ανακαλύψαμε του υδραγωγείο” το δημιούργημα των προσφύγων του 1922.Έργο λαμπρό από τους σπουδαίους ανθρώπους της γης του Πτολεμαίου”

DSCN1937 DSCN1942 DSCN1936 DSCN1933