Κολύμβηση στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς,

Στα πλαίσια  του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής  υπάρχει η δυνατότητα  φέτος να διδαχθεί  για  πρώτη φορά το αντικείμενο της κολύμβησης στα παιδιά των   Γ΄  και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας.

Τα παιδιά των τάξεων αυτών  μία φορά την  εβδομάδα για ένα δίωρο  (εντός του ωρολόγιου προγράμματος) θα ασκούνται στο αντικείμενο της κολύμβησης από έμπειρους προπονητές  στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Ωραιοκάστρου.  Η εκπαίδευση αυτή θα πραγματοποιηθεί στη διάρκεια του γ΄ τριμήνου και ο αριθμός των μαθημάτων θα είναι περίπου 10. Η μετακίνησή τους θα γίνεται με λεωφορείο  και θα γίνεται με τη συνοδεία της γυμνάστριας του σχολείου μας καθώς και των εκπαιδευτικών των τμημάτων. (Το κόστος μετακίνησης θα καλύπτεται από εσάς περίπου 2 ευρώ κάθε φορά).

Θα θέλαμε να μας γνωστοποιήσετε αν θέλετε το παιδί σας να συμμετάσχει σ΄αυτό το πρόγραμμα, για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία εφαρμογής του.

Παρακαλούμε να συμπληρώσετε την Υπεύθυνη Δήλωση και να σταλεί στο σχολείο μέχρι 21/02/2018

(Περισσότερες πληροφορίες θα σας δοθούν εφόσον πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα αυτό).

Εμείς ως σχολείο θα θέλαμε να δώσουμε αυτή την ευκαιρία στα παιδιά μας για τους παρακάτω λόγους:

Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης είναι η απόκτηση κολυμβητικής παιδείας/επάρκειας και ειδικότερα:

• Η απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής.
  • Ο χειρισμός έκτακτων καταστάσεων γύρω και μέσα στο υδάτινο περιβάλλον.
  • Η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης μέσα στο νερό.
  • Η εξάσκηση των βασικών κολυμβητικών δεξιοτήτων.
  • Η εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο μέσα από το παιχνίδι και την ψυχαγωγία.
  • Η ανάπτυξη της συνεργασίας και της κοινωνικότητας συμβάλλοντας έτσι στην ολοκλήρωση του μαθητή ή της μαθήτριας.