Η Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του Σχολείου μας τηρώντας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης πρόσφερε νόστιμα εδέσματα στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς μας. Χορέψαμε και τραγουδήσαμε με το παραδοσιακό γαϊτανάκι. Η αυλή μας γέμισε γέλια και χαρές.

Λίγα λόγια για την Τσικνοπέμπτη

Η Τσικνοπέμπτη είναι μια ετήσια τελετή, της οποίας η αρχή χάνεται μέσα στους αιώνες. Η ημέρα που τρώγεται κρέας. Η λέξη Τσικνοπέμπτη προέρχεται από τις λέξεις «τσίκνα» (η μυρωδιά του καμένου ψημένου κρέατος) και «Πέμπτη».
Η Τσικνοπέμπτη βρίσκεται στο μέσο των 3 εβδομάδων του εορτασμού του καρναβαλιού. Πρόκειται για την Πέμπτη της 2ης εβδομάδας, της Κρεατινής.
Γιορτάζεται την Πέμπτη που είναι 11 ημέρες πριν την Καθαρά ∆ευτέρα. Είναι ημέρα χαράς αλλά και προετοιμασίας για τους Ελληνορθόδοξους χριστιανούς, καθώς η σαρανταήμερη περίοδος της Σαρακοστής πριν το Πάσχα πλησιάζει. Την μέρα αυτή επιβάλλεται από το έθιμο το ψήσιμο κρέατος στα κάρβουνα.

Δημοσιεύθηκε στην δραστηριότητες, λαογραφία, τα νέα μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.