PAPER AIRPLANES Ηλεκτρονική έκδοση περιοδικού του Στ2

Εγγραφές μαθητών στην Α’ τάξη για το έτος 2024-2025

• Περίοδος εγγραφών από1η Μαρτίου έως 20 Μαρτίου 2024
  • Δικαιολογητικά εγγραφής μαθητή
  1. Βεβαίωση Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο (χορηγείται από το Νηπιαγωγείο φοίτησης του μαθητή)
  2. Ατομικό Βιβλιάριο Υγείας (για τον έλεγχο των εμβολιασμών του παιδιού)
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (το έντυπο κενό χορηγείται από το νηπιαγωγείο και συμπληρώνεται από τον παιδίατρο)
  4. Αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητής τηλεφωνίας, μισθωτήριο συμβόλαιο …. κλπ, το οποίο έχει εκδοθεί στο όνομα του ενός εκ των δύο κηδεμόνων πατέρα ή μητέρας)

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ απαιτείται Πιστοποιητικό Γέννησης, παρά μόνο σε περίπτωση εγγραφής αλλοδαπού μαθητή. Για τους αλλοδαπούς μαθητές απαιτείται μεταφρασμένο πιστοποιητικό ή Ληξιαρχική Πράξη και απαραίτητα το πρωτότυπο πιστοποιητικό (λατινικοί χαρακτήρες)

ΩΡΑΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: Καθημερινά 11:30 έως 13:30 (δεν απαιτείται τηλεφωνικό ραντεβού)

Παρακαλούμε να έχουν συμπληρωθεί όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, πριν προσέλθετε για την εγγραφή του παιδιού.

Εδώ θα δείτε τη σχολική περιφέρεια του 5ου ΔΣ Μάνδρας

Τι ισχύει από Δευτέρα 9/1/2023 στα σχολεία

Δημοσιεύθηκε  στην  Εφημερίδα της Κυβέρνησης η Κοινή Υπουργική Απόφαση, η οποία ορίζει τα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19   για σχολεία, ΑΕΙ, ΙΕΚ, ΣΔΕ, Κολλέγια , Φροντιστήρια και ΚΞΓ , τα οποία    ισχύουν  έως και τη Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου  και ώρα 06:00.

ΣΧΟΛΕΙΑ

Διά ζώσης εκπαιδευτική λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης (νηπιαγωγείων, δημοτικών, ολοήμερων σχολείων, γυμνασίων και λυκείων  την υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.50908/7.9.2022 κοινή υπουργική απόφαση «Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, εργαστηριακών κέντρων και σχολικών εργαστηρίων, Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης, Μεταλυκειακού έτους – τάξης Μαθητείας ΕΠΑ.Λ., Κέντρων Διά Βίου Μάθησης, δομών Ε.Ε.Κ. και Δ.Β.Μ. της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων, φροντιστηρίων, κέντρων ξένων γλωσσών, φορέων παροχής εκπαίδευσης και πιστοποίησης δεξιοτήτων, ξενόγλωσσων ινστιτούτων εκπαίδευσης και πάσης φύσεως συναφών δομών, Δημοσίων και Ιδιωτικών, Δημοσίων Βιβλιοθηκών, της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και των Γενικών Αρχείων του Κράτους κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2022-2023 και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά τη λειτουργία τους» (Β’ 4695).

Οι διοικητικές λειτουργίες των σχολείων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών δεν θίγονται από την εφαρμογή της παρούσας. γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης) σύμφωνα με την
υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.50908/7.9.2022 κοινή υπουργική απόφαση (Β’ 4695).

Μάσκα προαιρετική: Η χρήση προστατευτικής μάσκας κατά τη λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, εργαστηριακών κέντρων και σχολικών εργαστηρίων, Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης, Μεταλυκειακού έτους – τάξης Μαθητείας ΕΠΑ.Λ., Κέντρων Διά Βίου Μάθησης, δομών Ε.Ε.Κ. και Δ.Β.Μ. της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων, φροντιστηρίων, κέντρων ξένων γλωσσών, φορέων παροχής εκπαίδευσης και πιστοποίησης δεξιοτήτων, ξενόγλωσσων ινστιτούτων εκπαίδευσης και πάσης φύσεως συναφών δομών, δημοσίων και ιδιωτικών, είναι προαιρετική για όλα ανεξαιρέτως τα πρόσωπα (μαθητές/μαθήτριες, καταρτιζόμενους, εκπαιδευόμενους, μαθητευόμενους, σπουδαστές, υποψηφίους, εκπαιδευτικούς, εκπαιδευτές, επιτηρητές, λοιπό προσωπικό).

Σχολικά λεωφορεία: Η χρήση προστατευτικής μάσκας για τους οδηγούς σχολικών λεωφορείων, τους συνοδούς, εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/μαθήτριες που επιβαίνουν σε αυτά είναι προαιρετική.

Ανεμβολίαστοι: Οι εκπαιδευτικοί, τα μέλη ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού και ειδικού βοηθητικού προσωπικού, καθώς και το διοικητικό και λοιπό προσωπικό που δεν έχουν πλήρως εμβολιασθεί ή νοσήσει, κατά την έννοια των παρ. 2 και 3 του άρθρου 9, αντιστοίχως, υποχρεούνται στη διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου για κορωνοϊό COVID-19 μία (1) φορά την εβδομάδα (PCR ή rapid test), με δαπάνη τους, πριν την Τρίτη, έως σαράντα οκτώ (48) ώρες πριν από την ημέρα προσέλευσής τους στις εκπαιδευτικές δομές, σύμφωνα με τα μέτρα προστασίας και πρόληψης της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.50908/7.9.2022 κοινής υπουργικής απόφασης.

Επίδοση βαθμολογίας 1ου τριμήνου – Χριστουγεννιατική γιορτή

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι η επίδοση της βαθμολογίας του 1ου τριμήνου για τους μαθητές των Γ΄ Δ΄ Ε΄ και Στ΄ τάξεων , καθώς και η προφορική ενημέρωση για   τους μαθητές των Α΄και Β τάξεων θα γίνει την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:20-14:00 (μετά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου.   Η σχολική χριστουγεννιάτικη γιορτή μας που επιμελήθηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των Α’ και Β ΄τάξεων  θα γίνει την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 με μεταφορά ωραρίου στην απογευματινή ζώνη, σύμφωνα με τις διατάξεις της σχετικής εκπαιδευτικής νομοθεσίας.  Την παραπάνω ημερομηνία το σύνολο των μαθητών προσέρχεται κανονικά στο σχολείο με τσάντες μεταξύ  14:00-14:15. Θα γίνουν τα μαθήματα των τεσσάρων (4) πρώτων διδακτικών ωρών σύμφωνα με το εγκεκριμένο Ωρολόγιο Πρόγραμμα και θα ακολουθήσει η γιορτή στις 17:30. Το σύνολο των μαθητών (ακόμα και αυτοί που κατά δήλωση των γονέων αποχωρούν μόνοι τους) θα αποχωρήσουν με τη συνοδεία ενήλικα, λόγω της προχωρημένης ώρας περίπου στις 19:15.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία και σας περιμένουμε

E-me

σύνδεση στην e-me