Μαθαίνω παίζοντας Γ1

IMG 20240418 130907

Ήρθε η ώρα να τσεκάρουμε τις γνώσεις μας ή να αποκτήσουμε νέες. Γι’  αυτό πειραματιστήκαμε παίζοντας ένα επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων με κάρτες. Μέσα από τις ερωτήσεις διαφόρων κατηγοριών που έκαναν ο ένας μαθητής στον άλλον, εντοπίσαμε τα δυνατά μας σημεία αλλά και τις αδυναμίες μας. Νικητής αναδείχθηκε αυτός που μάζεψε στο τέλος τις περισσότερες κάρτες. Υπόσχεση όλων συχνή επανάληψη με στόχο, την επόμενη φορά άλλον νικητή.

IMG 20240418 130915  IMG 20240418 130950 IMG 20240418 130014

Υπεύθυνη εκπ/κός: Τόλκα Ευανθία Γ1

Δράση της “Golden Eagles” του 5ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας

1 21 768x432 1

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική τηλεδιάσκεψη με τα συμμετέχοντα σχολεία στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Ε-twinning με τα οποία συνεργάζεται το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Εnvironmental Detectives.

Η ομάδα του σχολείου μας, η “Golden Eagles”, (οι Χρυσαετοί που πετάνε ψηλά στον ουρανό, ερευνούν, καταγράφουν και εποπτεύουν πιθανά προβλήματα που αντιμετωπίζει το περιβάλλον μας) έδρασε και συνεργάστηκε με μαθητές και εκπαιδευτικούς, αναδεικνύοντας την αξία και τη χρησιμότητα των δασών μας.
Με χαρά γνωρίσαμε τους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων, κάνοντας πράξη την διερευνητικής, ανακαλυπτικής μάθησης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνέθεσαν ομαδοσυνεργατικά το δικό τους ποίημα, γεμάτο υποσχέσεις για την προστασία του περιβάλλοντος, και όλοι μαζί, ως μία δυνατή ομάδα εργασίας, μοιραστήκαμε σκέψεις, ανησυχίες και υποσχέσεις που μας δεσμεύουν όλους, να βάλουμε τα δυνατά μας για να βοηθήσουμε τη γη μας να αντιμετωπίσει περιβαλλοντικές καταστροφές, όπως, πυρκαγιές, αλόγιστη ξύλευση των δασών, κατασπατάληση νερού και ενέργειας.
Σχολεία από την Τουρκία, την Πολωνία, την Ισπανία, και την Ιταλία, ανέλαβαν ρόλους έρευνας και δράσης, έχοντας ως βασικό στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση όλων μας και απευθύνοντας έκκληση για την ανάγκη να προστατέψουμε τα δάση μας.

Forests clean the air
preventing landslides.
We must protect them
We mustn’t cut down young trees.
Forests we love,
Forests we protect.
We help our forests survive.
We pledge to revive them.
The cheerful forest stands,
Man is not afraid of trees.
A toadstool here, a deer running there.
Everyone needs some forest to live with the air.
Do not destroy the forest.
It is better to plant a tree,
if you are a cool person.
Now let’s see,
around us,
We want to have plants.
We want to see animals.
We want to see water coming.
Forests are our breath.
Forests give life.
We must protect forests.
We must protect the world.

Δράση της “Golden Eagles” του 5ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας

Εκπαιδευτική Εκδρομή – Πρόγραμμα Μυθολογίας

ΑΡΧΙΚΗ Φ

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης, αφού ολοκλήρωσαν στο μάθημα της Ιστορίας το μέρος της Μυθολογίας, πραγματοποίησαν, την Παρασκευή 12/4/2024, εκδρομή στο Venus Club  με απόλυτα εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Παρακολουθώντας το πρόγραμμα «Μυθολογία» από τους οργανωτές «Μικροί εξερευνητές» όχι μόνο ανακάλεσαν στη μνήμη τους τις γνώσεις που κατέκτησαν στα πλαίσια της μαθησιακής διαδικασίας στο σχολείο, αλλά και βίωσαν τους άθλους του Ηρακλή μέσα από δραστηριότητες και παιχνίδια! Ήταν μια όμορφη εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη!

ΦΩ1 ΦΩ2 ΦΩ3 ΦΩ4 ΦΩ5 ΦΩ6

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βέρρου Αικατερίνη (Γ2), Τόλκα Ευανθία (Γ1)

Τρόποι διαχείρισης συγκρούσεων μαθητών στο διάλειμμα

Την Πέμπτη, 11-4-2024, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση του συλλόγου εκπαιδευτικών του 5ου Δημοτικού Σχολείου από την εκπαιδευτικό του Στ2, Ελένη Διαμαντίδου, με θέμα: «Τρόποι διαχείρισης συγκρούσεων μαθητών στο διάλειμμα» στο πλαίσιο των δράσεων για την πρόληψη και την αντιμετώπιση διαφωνιών εντός του σχολικού χώρου.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση της επιμορφωτικής συνάντησης πατώντας ΕΔΩ

Η θρεπτική αξία του Σαρακοστιανού τραπεζιού

5dim

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 5ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας ανακαλύπτουν την αξία της υγιεινής διατροφής και του πρωινού γεύματος οργανώνοντας το Σαρακοστιανό τους τραπέζι.

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας, και φέτος αξιοποίησε τη νηστεία της Σαρακοστής που διανύουμε, ως μία καλή ευκαιρία, όχι απλώς για να προετοιμαστούμε ψυχολογικά και σωματικά για το Πάσχα, αλλά επίσης, και για να βοηθήσει τους μαθητές και τις μαθήτριές του, να ανακαλύψουν  την αξία της υγιεινής διατροφής και του καλού  πρωινού γεύματος.

Παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί οργάνωσαν ένα πλουσιοπάροχο Σαρακοστιανό  τραπέζι γεμάτο εδέσματα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά και  πολλαπλά οφέλη  για την υγεία μας:  ποικιλία φρέσκων και αποξηραμένων φρούτων, λαχανικών, οσπρίων, δημητριακών, ξηρών καρπών.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Η θρεπτική αξία του Σαρακοστιανού τραπεζιού”

Γερμανικό πρωινό Ε1, Ε2 και ΣΤ2

unnamed 1

Γερμανικό πρωινό !

Οι μαθητές των Ε τάξεων και της ΣΤ2 τάξης του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό των γερμανικών κ. Αγγελική Σαπουντζή, αφού έμαθαν το λεξιλόγιο για τα τρόφιμα του πρωινού γεύματος, γεύτηκαν ένα πλούσιο σε γεύσεις γερμανικό πρωινό στην τάξη!

unnamed 2 unnamed 3 unnamed 6 unnamed 4 unnamed 7 unnamed

Οι μαθητές με τεράστιο ενθουσιασμό συγκέντρωσαν στην τάξη μια μεγάλη ποικιλία τροφίμων όπως βάφλες, λουκάνικα, αλλαντικά , κασέρια, Βrezel, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, φρούτα, χυμούς και πολλά άλλα. Ήταν ένα πρωινό μοναδικό  που πραγματικά θα τους μείνει αξέχαστο.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς των παιδιών για την πολύτιμη  συνεισφορά τους και τη διεύθυνση του σχολείου που στηρίζει τέτοιου είδους βιωματικές δράσεις.