Συμμετοχή στην ημερίδα με θέμα: “Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο”

Σήμερα , 27 Φεβρουαρίου , οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους, παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ημερίδα που παρουσιάστηκε από τη Διεύθυνση  Δίωξης Ηλεκτρονικού  Εγκλήματος  του  Α.Ε.Α.  σε συνεργασία με την Τοπική Διοίκηση Ακαρνανίας – Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Ενώσεως  Αστυνομικών, το ΚΔΑΠ «Φαντασία» και την Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Αγρινίου με θέμα:«Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο».

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους βασικούς κανόνες χρήσης του διαδικτύου και για την βοήθεια που μπορεί να έχουν σε οποιοδήποτε διαδικτυακό πρόβλημα αντιμετωπίσουν μέσα από την ιστοσελίδα  http://www.cyberkid.gov.gr/ της Διεύθυνσης  Δίωξης Ηλεκτρονικού  Εγκλήματος. Επίσης τους  μοιράστηκε η παρακάτω φιλική σύμβαση Γονέων – Παιδιού για ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.