3 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ

International_Day_of_People_with_DisabilityΗ Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε να εορτάζεται την 3η Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του Ο.Η.Ε. υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑμεΑ. Το 7-10% του παγκόσμιου πληθυσμού πάσχει από μια αναπηρία, γεγονός που σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν περισσότεροι από 500 εκατομμύρια άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. Το 80% κατ’ εκτίμηση ζει σε αναπτυσσόμενες χώρες. Ωστόσο, δεν πρέπει μόνο αυτή την ημέρα, πολίτες και κυβερνήσεις, να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία. Πολύ σημαντικό στοιχείο στο θέμα αυτό είναι η συμπεριφορά και ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους αυτούς. Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα και στην ιδιαιτερότητα, οφείλει να είναι συνείδηση όλων μας, όχι μόνο την ημέρα που έχει καθιερωθεί να εορτάζεται για αυτά τα άτομα, αλλά και κάθε μέρα. Είναι πολύ εύκολο για τον καθένα να κάνει μικρά πράγματα για τη διευκόλυνση της ζωής τους, ενώ είναι πολύ δύσκολο για τους ίδιους να αντιμετωπίζουν την αδιαφορία μας. Το να είσαι άτομο με ειδικές ανάγκες δεν είναι επιλογή, το να δυσκολεύεις ή να διευκολύνεις τη ζωή ενός τέτοιου ατόμου όμως είναι.

Στο πλαίσιο αυτό έγινε σήμερα στο σχολείο μας από την κα. Κολοβού Λαμπρινή, γραμματέα της Διοικούσας Επιτροπής της ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου, παρουσίαση για τα ΑμεΑ και τη διαφορετικότητα. Μέσα από οπτικό υλικό η κα. Κολοβού κατέδειξε τα προβλήματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία, αλλά και την προσπάθειά τους και τη θέλησή τους για να πετύχουν σκοπούς και στόχους στη ζωή τους. Οι μαθητές κατάλαβαν ότι τα άτομα αυτά είναι διαφορετικά και όχι κατώτερα. Τέλος, έκανε συνοπτική παρουσίαση του πολύτιμου έργου που προσφέρει η ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου στον τομέα αυτό.

Η κα. Κολοβού μίλησε σχετικά στην τηλεόραση του Αχελώου

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.