Ενημερωτικό Σημείωμα

Ενημερώνονται οι Γονείς / Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου ότι η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση δύναται να παρέχεται στους μαθητές/τριες στις παρακάτω περιπτώσεις:

A.Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή τμήμα αυτής βρίσκεται σε καθεστώς προσωρινής αναστολή ή απαγόρευσης λειτουργίας, ως μέτρο για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19.

B. Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή το τμήμα των μαθητών λειτουργεί κανονικά αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία για τους εξής λόγους:

• Λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.
  • Μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.
  • Μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.
  • Πάσχουν από δρεπανοκυτταρική αναιμία.
  • Πάσχουν από σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 20mg/μέρα).
  • Πάσχουν από σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.
  • Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.
  • Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

Γ.       Συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19

Δ.      Νοσούν οι ίδιοι από κορωνοϊό COVID-19

Ε.   Έχουν υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και γι  όσο  χρόνο αναμένουν την έκδοση του αποτελέσματος.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Μη Λειτουργία Σχολείων

Ανακοίνωση

Ανακοινώνεται στους Γονείς και Κηδεμόνες του 5ου Δημοτικού Σχολείου ότι:

1. Οι μαθητές θα προσέλθουν  στο σχολείο τη Δευτέρα 14 Σεπτέμβρη 2020 και ώρα 8.30  και θα αποχωρήσουν στις 11.00. Κατ’ εξαίρεση οι μαθητές/τριες της Α’  Τάξης θα προσέλθουν στις 9.00 και θα αποχωρήσουν την ίδια ώρα με τις υπόλοιπες τάξεις.
  2. Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου στις 10.30 με εκπροσώπους των μαθητών/τριών κάθε τμήματος.
  3. Η εγγραφή στο ολοήμερο γίνεται χωρίς προϋποθέσεις .
  4. Οι αιτήσεις συμμετοχής στα σχολικά γεύματα γίνονται από τις 14-18 Σεπτέμβρη. Θα δοθούν στους μαθητές σχετικές αιτήσεις την πρώτη ημέρα.
  5. Οι μαθητές να έχουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες για παραλαβή βιβλίων.

Υλικό ΕΟΔΥ για τον covid19

Checklist για γονείς

Πώς θα πρέπει να μιλάω στους μαθητές/-τριες για τον COVID-19

Πώς θα πρέπει να μιλάω στα παιδιά για τον COVID-19

COVID 19 – Πληροφορίες για τα σχολεία

COVID 19 πληροφορίες για τα σχολεία

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 63417/ΓΔ4/26-5-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. για την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων της Α/θμιας Εκπ/σης, οι μαθητές του κάθε τμήματος χωρίζονται σε δυο υποτμήματα, διότι ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός ανά σχολική αίθουσα ορίζεται στους (15).  Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων εντός της ημέρας θα  σας ενημερώσουν  σε ποιο υποτμήμα ανήκουν οι μαθητές/τριες του κάθε τμήματος. Δεν ισχύει ο χωρισμός αυτός για τα τμήματα Α1 και Γ1.

Η λειτουργία των υποτμημάτων έχει ως εξής:

• Την πρώτη εβδομάδα, δηλαδή από Δευτέρα 1η Ιουνίου,  και τις ημέρες Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή θα έρθουν οι μαθητές και μαθήτριες που ανήκουν στα υποτμήματα α, ενώ Τρίτη και Πέμπτη οι μαθητές και μαθήτριες που ανήκουν στα υποτμήματα β.
  • Την επόμενη εβδομάδα οι μαθητές και μαθήτριες των υποτμημάτων θα προσέλθουν αντίστροφα.
  • Αυτό θα γίνεται εναλλάξ και τις επόμενες δυο εβδομάδες, έως 26 Ιουνίου που λήγει το διδακτικό έτος.
  • Οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1 και Γ1 θα προσέρχονται καθημερινά.

Γενικές οδηγίες θα δοθούν στους μαθητές/τριες κατά την πρώτη ημέρα  προσέλευσης στο Σχολείο(ανάλογα στο ποιο υποτμήμα ανήκουν).

ΕΠΙΛΟΓΗ Β ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2020-2021 στην Ε τάξη του δημοτικού, συμπληρώνουν δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλικά ή Γερμανικά) και την καταθέτουν στον Δ/ντή του Σχολείου έως 5 Ιουνίου 2020. Το έντυπο της δήλωσης μπορούν να το πάρουν από το Γραφείο του Σχολείου κατά τις ώρες 9:00-12:00.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Δυνατότητα αλλαγής προτίμησης β’ ξένης γλώσσας για μαθητές/τριες από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Ενημερώνονται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης ότι δύνανται να επιλέξουν στο Γυμνάσιο διαφορετική β’ ξένη γλώσσα από αυτή που διδάχτηκαν  στο Δημοτικό, αρκεί να υποβάλουν γραπτή  αιτιολογημένη αίτηση στη δ/νση του Σχολείου, μέχρι την 4η Ιουνίου.