Η ΣΤ΄ τάξη στη σκυταλοδρομία για τον εθελοντισμό

Και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στη 2η Σκυταλοδρομία  Δημοτικών Σχολείων, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 7 Ιουνίου 2019 και διοργάνωσε ο Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών και Δωρητών Οργάνων Σώματος Νομού Αιτωλοακαρνανίας. Η εκδήλωση έγινε  στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας εθελοντή αιμοδότη (14-06-19).

Σκοπός της εκδήλωσης είναι οι μικροί μαθητές  να μεταφέρουν το μήνυμα της εθελοντικής αιμοδοσίας και οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης, μαζί με τους εκπ/κούς τους της Φυσικής Αγωγής,  με προθυμία έστειλαν το  μήνυμα συμμετοχής στην προσφορά αίματος, ώστε όλοι να γίνουν συνειδητοποιημένοι δότες.

Δημοσιεύθηκε στη Αθλητισμός, Γενικά | Σχολιάστε

Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου. Με αφορμή τη  σημαντική αυτή μέρα  οι μαθητές του Δ1 πραγματοποιήσανε δράσεις και ευαισθητοποιήθηκαν  σε θέµατα περιβάλλοντος.

Ημερήσια εκδρομή της Ε΄και της ΣΤ΄ τάξης στην Καστοριά

Την Τετάρτη, 29 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή στην Καστοριά για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς των τάξεων.

Πρώτη στάση στον λιμναίο  νεολιθικό οικισμό στο Δισπηλιό Καστοριάς, που θεωρείται ο αρχαιότερος της Ευρώπης. Στο αρχαιολογικό πάρκο έχει δημιουργηθεί μία πιστή αναπαράσταση ενός προϊστορικού λιμναίου οικισμού και έχεις μπροστά σου μία εικόνα της καθημερινής ζωής την νεολιθική εποχή σε πραγματικές διαστάσεις.

Φτάνοντας στον προορισμό μας, την πόλη της Καστοριάς, περιηγηθήκαμε στα δρομάκια στην παλιά συνοικία Ντολτσό, από τις πιο γραφικές γειτονιές της πόλης, με τα μεγαλοπρεπή αρχοντικά του, χαρακτηριστικά δείγματα μακεδονίτικης αρχιτεκτονικής και τις περίτεχνες  βυζαντινές και μεταβυζαντινές εκκλησιές, από τις πάμπολλες, πάνω από 60, που υπάρχουν στην περιοχή.

Ακολούθησε η επίσκεψη  στο Μουσείο Βυζαντινής Τέχνης, όπου  θαυμάσαμε τα αντικείμενα της Βυζαντινής περιόδου που εκτίθενται : άριστα συντηρημένες, φορητές εικόνες από τους ναούς της πόλης, γλυπτά, τοιχογραφίες και αγιογραφίες.

Μετά το γεύμα απολαύσαμε τον περίπατό μας δίπλα στη λίμνη της Καστοριάς , επιβιβαστήκαμε στα λεωφορεία και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής. Σ΄αυτή την  εκδρομή ακούσαμε, είδαμε, μάθαμε πολλά και περάσαμε όμορφα.

Γιορτή Μητέρας

Η Γιορτή της Μητέρας από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δ1.

Η Ε΄τάξη γιορτάζει τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων

Η 18η Μαΐου έχει οριστεί από το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) ως Διεθνής Ημέρα Μουσείων. Εορτάζεται σε όλο τον κόσμο με διάφορες εκδηλώσεις και είναι αφιερωμένη σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά τα μουσεία και τον ρόλο τους στη σύγχρονη κοινωνία.  Για το 2019, το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει το θέμα «Τα Μουσεία ως κόμβοι πολιτισμού: το μέλλον της παράδοσης».

Συμμετέχοντας στον εορτασμό για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης παρακολούθησαν  εκπαιδευτικό εργαστήριο σχεδίου και χρώματος στον προαύλιο χώρο του μουσείου, αφού πρώτα ξεναγήθηκαν στα μουσειακά εκθέματα από τη Μουσειοπαιδαγωγό κα Δ. Γαβρίνα.

Την  εκδήλωση αυτή, με τίτλο: «Το αρχαιολογικό Μουσείο Αγρινίου ως κόμβος πολιτισμού: ένα ταξίδι στο χρόνο», διοργάνωσε η Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας σε συνεργασία με την Κίνηση Πολιτών για την Αιτωλοακαρνανία  «ΔΡΩ» και τον Δήμο Αγρινίου.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Δραστηριότητες | Σχολιάστε

Τα Κάλαντα του Λαζάρου

Την τελευταία μέρα πριν από τις διακοπές του Πάσχα οι μαθητές της  Ά και ‘Δ Τάξης, μας τραγούδησαν τα Κάλαντα του Λαζάρου, σε μια προσπάθεια αναβίωσης ενός όμορφου εθίμου. Μπράβο στα παιδιά και στους Δασκάλους τους. Και του χρόνου!!!

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επιμόρφωση | Σχολιάστε

Καλό Πάσχα

Με αυτές τις όμορφες ζωγραφιές που δημιούργησαν οι μαθητές μας στο μάθημα της πληροφορικής, σας ευχόμαστε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ.

Actionaid: H Aisha

Από τον Οκτώβριο του 2014 το σχολείο μας είναι ανάδοχος της Isinginzwe Eugene Aish από την Ρουάντα της Αφρικής.

Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

1821 Η μεγάλη Εθνική γιορτή…

Η 25η Μαρτίου είναι η μεγάλη μας Εθνική γιορτή, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο με τον πιο πανηγυρικό τρόπο από όλα τα σχολεία. Φέτος όμως το δικό μας σχολείο έκανε μια ξεχωριστή εορτή που το χάρηκαν μικροί και μεγάλοι.  Μπράβο σε όλα τα παιδιά μας και φυσικά στους δασκάλους τους γι’ αυτές τις όμορφες στιγμές που μας προσέφεραν.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επιμόρφωση | Σχολιάστε