Εγγραφές στην Α΄ Τάξη 2021-2022

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

Διάκριση του Σχολείου μας σε Διαγωνισμό Ζωγραφικής

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και ο Όμιλος Ανάδειξης και Διάδοσης της Πολιτιστικής-Καλλιτεχνικής Εθνικής Κληρονομιάς <<Φέρμελη>> ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού ζωγραφικής <<ΕΥΖΩΝΕΣ>>.

Το σχολείο μας τη χρονιά 2019-2020  συμμετείχε στο διαγωνισμό, στο μάθημα των Εικαστικών. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 1200 από όλη την Ελλάδα και διακρίθηκαν 111 μαθητές.

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε την διάκριση 4 μαθητριών του σχολείου μας. Οι μαθήτριες  είναι οι: Αικατερίνη Αθανίτη Β1, Μελίνα Θεοδώρου Β1, Σπυριδούλα Ζάβρα Γ1 και Αργυρή Γαλάνη Γ1.  Η πενταμελής κριτική επιτροπή που αξιολόγησε τα έργα των συμμετεχόντων απαρτίζονταν από : 1. Παύλο Σάμιο, Ομότιμος καθηγητής ΑΣΚΤ Αθήνας, 2. Ίρις Κρητικού, Πρόεδρος Μ.Ε.Π.Τ. , Ιστορικός Τέχνης, 3. Λουίζα Καραπιδάκη, Μέλος ΔΣ Μ.Ε.Π.Τ., Μουσειολόγος, Ιστορικός Τέχνης  , 4. Νίκος Βατόπουλος, Δημοσιογράφος, συγγραφέας και 5. Λίζα Πενθερουδάκη, Εικαστικός, Πρόεδρος <<Φέρμελης>> .

Η Εικαστικός του σχολείου μας, Μαρίνα Κουτσοσπύρου αναφέρει:  <<Με μεγάλη μου χαρά ενημερώθηκα για την διάκριση και έπαινο των μαθητριών του σχολείου μας. Συγχαρητήρια καταρχήν σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους στο διαγωνισμό. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Οι Εύζωνες αποτελούν κομμάτι της συλλογικής μνήμης του τόπου μας, και απόδειξη της αέναης συνέχειας της πολιτιστικής κληρονομιάς. Συγχαίρω τις μαθήτριες μας για την μεγάλη διάκριση τους!»

Θερμά συγχαρητήρια εκφράζει και ο Δ/ντής του Σχολείου τόσο στις  διακριθείσες  μαθήτριες όσο και σε όλους τους συμμετέχοντες -μαθητές και μαθήτριες – αλλά και στην εκπαιδευτικό για την καθοδήγηση των μαθητών μας!!

Η έκθεση με τα διακριθέντα έργα των παιδιών θα παρουσιαστεί στο Πολεμικό Μουσείο Αθηνών , σε ημερομηνία που θα ανακοινώσει το Μουσείο σε μελλοντικό χρόνο λόγω των  έκτακτων μέτρων.

Σύγχρονη εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση με Cisco Webex  Meetings

Εορτασμοί για την επέτειο της 28η Οκτωβρίου

Στις 27 Οκτωβρίου το Σχολείο μας τίμησε την Επέτειο του ΟΧΙ με καθολική συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στις κατά τμήμα γιορτές και με αντιπροσωπεία στην παράδοση της σημαίας από τον διευθυντή στο σημαιοφόρο. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου στο υπάρχον μνημείο του προαυλίου μας. Στις 28 Οκτωβρίου, σύμφωνα με το Πρόγραμμα εορτασμού του Δήμου Αγρινίου, το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες στη Μητρόπολη και στην πανηγυρική λειτουργία.

Ενημερωτικό Σημείωμα

Ενημερώνονται οι Γονείς / Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου ότι η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση δύναται να παρέχεται στους μαθητές/τριες στις παρακάτω περιπτώσεις:

A.Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή τμήμα αυτής βρίσκεται σε καθεστώς προσωρινής αναστολή ή απαγόρευσης λειτουργίας, ως μέτρο για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19.

B. Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή το τμήμα των μαθητών λειτουργεί κανονικά αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία για τους εξής λόγους:

• Λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.
  • Μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.
  • Μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.
  • Πάσχουν από δρεπανοκυτταρική αναιμία.
  • Πάσχουν από σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 20mg/μέρα).
  • Πάσχουν από σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.
  • Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.
  • Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

Γ.       Συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19

Δ.      Νοσούν οι ίδιοι από κορωνοϊό COVID-19

Ε.   Έχουν υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και γι  όσο  χρόνο αναμένουν την έκδοση του αποτελέσματος.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Μη Λειτουργία Σχολείων

Ανακοίνωση

Ανακοινώνεται στους Γονείς και Κηδεμόνες του 5ου Δημοτικού Σχολείου ότι:

1. Οι μαθητές θα προσέλθουν  στο σχολείο τη Δευτέρα 14 Σεπτέμβρη 2020 και ώρα 8.30  και θα αποχωρήσουν στις 11.00. Κατ’ εξαίρεση οι μαθητές/τριες της Α’  Τάξης θα προσέλθουν στις 9.00 και θα αποχωρήσουν την ίδια ώρα με τις υπόλοιπες τάξεις.
  2. Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου στις 10.30 με εκπροσώπους των μαθητών/τριών κάθε τμήματος.
  3. Η εγγραφή στο ολοήμερο γίνεται χωρίς προϋποθέσεις .
  4. Οι αιτήσεις συμμετοχής στα σχολικά γεύματα γίνονται από τις 14-18 Σεπτέμβρη. Θα δοθούν στους μαθητές σχετικές αιτήσεις την πρώτη ημέρα.
  5. Οι μαθητές να έχουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες για παραλαβή βιβλίων.

Υλικό ΕΟΔΥ για τον covid19

Checklist για γονείς