Το ασθενοφόρο στο σχολείο μας

IMG_3879 IMG_3867Εκπαιδευτική δράση υλοποιήθηκε στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τους διασώστες του ΕΚΑΒ κ. Πατσιά Νικόλαο, πατέρα της μαθήτριά μας Δωροθέας και κ. Μιχαλοπούλου Δήμητρα στο σχολείο μας. Οι διασώστες μας ενημέρωσαν για  τα ατυχήματα, την πρόληψη αυτών και την παροχή πρώτων βοηθειών. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όσα είδαν και άκουσαν και ιδιαίτερα με την γνωριμία τους με το ασθενοφόρο.

Οι μικροί μαθητές ακούν με προσοχή την διασώστη και μαθαίνουν ότι το 166 είναι ο αριθμός που καλούμε όταν έχουμε μεγάλη ανάγκη και χρειαζόμαστε ασθενοφόρο.IMG_3854 - Αντιγραφή IMG_3871 - ΑντιγραφήΤα παιδιά δέχονται με χαρά να φορέσουν γάντια, μάσκες και επίδεσμο στο χέρι τους αφού πρώτα μαθαίνουν την χρησιμότητά τους.IMG_3873 IMG_3876 - ΑντιγραφήΗ χαρά τους είναι μεγάλη όταν βλέπουν στον αύλειο χώρο του σχολείου το ασθενοφόρο και έχουν την ευκαιρία να το εξερευνήσουν και να ρωτήσουν ότι τους απασχολεί. Μαθαίνουν επίσης ότι πάντα δίνουμε προτεραιότητα στο ασθενοφόρο που κινείται στο δρόμο και μεταφέρει ασθενή.  Με ενθουσιασμό ακούνε την σειρήνα και βλέπουν το φάρο να αναβοσβήνει.IMG_3884 - ΑντιγραφήIMG_3877 - ΑντιγραφήΕυχαριστούμε θερμά το ΕΚΑΒ για την άμεση ανταπόκρισή του στο αίτημά μας και ιδιαίτερα τους διασώστες κ. Πατσιά και κ. Μιχαλοπούλου για τις πολύτιμες γνώσεις και πληροφορίες που μετέδωσαν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.