Πολιτιστικές Διαδρομές

Με αφορμή το εθνικό πρόγραμμα e Twinning « Πολιτιστικές Διαδρομές» που υλοποιούμε το τρέχον σχολικό έτος στο νηπιαγωγείο μας παρακολουθήσαμε στο you tube  το βίντεο  Greece  – Larisa  όπου οι  μαθητές είδαν όμορφα τοπία και αρχαία μνημεία της Ελλάδας  και της πόλης μας, της Λάρισας. Είδαμε  επίσης  φωτογραφίες από αρχαία μνημεία που βρίσκονται στην πόλη μας. Φωτογραφίες από το Α’ Αρχαίο Θέατρο, το Β’ Αρχαίο Θέατρο, το Μπεζεστένι , το άγαλμα με το σύμβολο της πόλης μας, το Άλογο, το Μουσείο – μνημείο του Ιπποκράτη. Στη συνέχεια φτιάξαμε πίνακα αναφοράς με  μνημεία και αγάλματα που βρίσκονται στη Λάρισα.  Οι μικροί μαθητές  μετά από συζήτηση κλήθηκαν μέσα από φύλλα εργασίας να ξεχωρίσουν τα μνημεία και τα αγάλματα  που βρίσκονται στην πόλη μας.

Πίνακας αναφοράς με μνημεία και αγάλματα της πόλης μας.

IMG_2652 IMG_2659IMG_2656

Βρίσκω τα μνημεία και τα αγάλματα της Λάρισας.