1η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού 6-10-2014

Στα πλαίσια της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, που καθιερώθηκε φέτος από το Υπουργείο Παιδείας, την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις-δράσεις, στις οποίες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας.

Αρχικά, προβλήθηκε βίντεο με θέμα “Καταπολέμηση του ρατσισμού και των διακρίσεων”. Κατά τη διάρκεια της προβολής υπήρξε συμμετοχή-συζήτηση μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών, πάνω στα θέματα της διαφορετικότητας, της σχολικής βίας και του ρατσισμού.

Στη συνέχεια ακολούθησαν μουσικοκινητικά-ψυχοκινητικά παιχνίδια και αθλοπαιδειές (Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Χαντμπολ):

Τέλος, ακολούθησε επίσκεψη και ομιλία από τον Αντώνη Τσαπατάκη, παραολυμπιονίκη στην κολύμβηση, ο οποίος κέρδισε το ενδιαφέρον και τις εντυπώσεις των μαθητών. Ο Παραολυμπιονίκης απάντησε με ευχαρίστηση σε όλες τις απορίες των μαθητών, περνώντας τους μηνύματα ζωής.