Νέος ιστότοπος του σχολείου μας

Σεπ 201227

Ο ιστότοπος του σχολείου μας http://50dim-patron.ach.sch.gr ανανεώθηκε πλήρως και ξεκίνησε τη λειτουργία του με τη νέα του μορφή. Περιμένει τις επισκέψεις σας.

Ξεκινήσαμε!

Σεπ 201212

Πρώτη μέρα στο σχολειό
με το δάσκαλο οδηγό
με Παππούλη και Σταυρό
κάναμε τον Αγιασμό

Με χαμόγελα πολλά
ξεκινάμε τη χρονιά
για να γίνουμε παιδιά,
έξυπνα μελετηρά.

Καλό καλοκαίρι

Ιούν 201225

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη.

Φιλανθρωπική δραστηριότητα

Ιούν 201218

Τον Ιούνιο του 2012, τα κορίτσια του Δ2 αποφάσισαν με τη δασκάλα τους και τη συνεργασία του συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων να κατασκευάσουν μικρά χαρούμενα βραχιολάκια τα οποία διέθεσαν έναντι μικρού αντιτίμου στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου. Τα χρήματα που εισέπραξαν(250 ευρώ περίπου) τα διέθεσαν με ιδιαίτερη χαρά στο σύλλογο “Φλόγα” για την ενίσχυση των παιδιών πουπάσχουν από καρκίνο.

Αθλητικά παιχνίδια

Ιούν 201218

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012, ο γυμναστής του σχολείου μας Σταύρος Γεράνιος οργάνωσε στο προαύλιο του σχολείου αθλητικά παιχνίδια για κάθε τάξη. Τα παιδιά έπαιξαν, διαγωνίσθηκαν και διασκέδασαν με τις διάφορες αθλητικές δοκιμασίες που έπρεπε να  καταφέρουν.

Τα μυστικά του ήλιου

Ιούν 201218

Την Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012 (το πρωί για τους μαθητές του σχολείου μας και το απόγευμα για τους γονείς) οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης του σχολείου μας, μαζί με το δάσκαλο τους Φερτάκη Αθανάσιο, παρουσίασαν μια ξεχωριστή γιορτή όπου μας έμαθαν τα μυστικά του ήλιου, του ήλιου που φέγγει πάντα στις καρδιές μας. Με δρώμενα και αποσπάσματα από το ποιητικό έργο του Γιάννη Ρίτσου “Όνειρο καλοκαιρινού μεσημεριού”, οι μαθητές εντυπωσίασαν και συγκίνησαν τους παρευρισκόμενους.

“Τα γουρουνάκια κουμπαράδες”

Ιούν 201215

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Στ2 τάξης ετοίμασαν και παρουσίασαν στους μαθητές και στους γονείς τη θεατρική παράσταση “Τα γουρουνάκια κουμπαράδες”, του Ευγένιου Τριβιζά, σε σκηνοθεσία του δασκάλου τους Νικολακόπουλου Γιώργου.

Το έργο παρουσιάστηκε και χειροκροτήθηκε θερμά από τους μαθητές του σχολείου μας την Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012, ενώ το απόγευμα της Τετάρτης 13 Ιουνίου το έργο απόλαυσαν οι γονείς των μαθητών, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Ο Γαργαληστής

Ιούν 201215

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν μαζί με άλλα 3 σχολεία στη θεατρική παράσταση “Ο Γαργαληστής” του Δημήτρη Μπασλάμ. Η παράσταση δόθηκε με μεγάλη επιτυχία στο χώρο του 1ου και 9ου ΕΠΑΛ Πάτρας.

Αποσπάσματα της παράστασης παρουσιάστηκαν στους μαθητές του σχολείου μας την Τρίτη 12 Ιουνίου 2012, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Ένα ταξίδι στην παράδοση

Ιούν 201215

Τη Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012, στο προαύλιο του 11ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών από μαθητές των Δημοτικών Σχολείων: 11, 33, 35, 48, 50, 66 Πατρών και το Δημ. Σχ. Κρήνης. Το σχολείο μας συμμετείχε με το χορευτικό του τμήμα. Την εκδήλωση παρακολούθησαν επίσημοι, εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές της Πάτρας.

Οι “‘Ορνιθες” του Αριστοφάνη

Ιούν 201210

Την Τετάρτη, στις 6 Ιουνίου, το πρωί, το ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας παρουσίασε στους υπόλοιπους μαθητές τη θεατρική παράσταση “Όρνιθες” του Αριστοφάνη. Η παράσταση ήταν υπέροχη και καταχειροκροτήθηκε.  Την επιμέλεια της επιτυχημένης παράστασης είχαν η δασκάλα Θεοδώρα Τσατσαμπά που είναι υπεύθυνη του ολοήμερου τμήματος και η θεατρολόγος Ιωάννα Σακούλη που διδάσκει θεατρική αγωγή στο ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας.

« Παλιότερα άρθρα