Αρχεία για 3 Ιουνίου 2018

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Πρωτιά στο παγκόσμιο διαγωνισμό αφίσας για την ειρήνη!!

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2017-2018 , στις 3 Ιουνίου 2018 από

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ
Ολοκληρώθηκε ο 30ος παγκόσμιος σχολικός διαγωνισμός Αφίσας για την Ειρήνη που διοργάνωσε η Διεθνής Οργάνωση Λεσχών Λάιονς. Το φετινό θέμα του διαγωνισμού ήταν «Το μέλλον της Ειρήνης» και έλαβαν μέρος περί τους 600.000 μαθητές ηλικίας 11, 12 και 13 ετών από περισσότερα από 35.000 σχολεία απ’ όλο τον κόσμο.

Το πρώτο βραβείο που ήταν 5.000 δολάρια και μια επίσκεψη στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών την ημέρα των Λάιονς, κατέκτησε η 13χρονη Ζουό Κι Γουάνγκ από την πόλη Νταλιάν της Κίνας. Σε Ελλάδα και Κύπρο, το καλύτερο έργο παρουσίασε η 11χρονη Γεωργία Ιωσηφίδου από το Δημοτικό Σχολείο Αγίου Σπυρίδωνος, Λεμεσού Κύπρου.

Η Λέσχη Λάιονς Ιωαννίνων, «Σελλοί», βράβευσε τους μαθητές και μαθήτριες που παρουσίασαν τα καλύτερα έργα στην περιοχή των Ιωαννίνων με βάση την αξιολόγησή τους από ειδική επιτροπή αποτελούμενη από καθηγητές και δασκάλους τεχνικών. Την πρώτη θέση στη βαθμολογία της επιτροπής κατέλαβε το έργο της Λήδας Μάντζιου, μαθήτριας της Β´ τάξης του 4ου Γυμνασίου Ιωαννίνων. Στην περιοχή των Ιωαννίνων, διακρίθηκαν και βραβεύθηκαν επίσης οι μαθητές: Φωτεινή Κοκκίνη, 1ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρακίου, Εβελίνα Ράπτη, Δημοτικό Σχολείο Κατσικά, Νεφέλη Ντάρα, 2ο Δημοτικό Σχολείο Ανατολής, Μιχάλης Παντούλης, Γυμνάσιο Περάματος και Έλλη Μπουμπουγιάννη, 6ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων.

Μπράβο Λήδα μου ,δεν μου ξάφνιασε η επιτυχία σου ,καθώς το ταλέντο σου και η καλλιτεχνική σου ευαισθησία είναι πηγαία ,δυνατά και αυθεντικά !!!Πάντα επιτυχίες!!

…πόσο συγκινητικό να βλέπεις  τα “παιδιά σου”σου να αγωνίζονται για τα όνειρά τους, με τα ταλέντα τους και να δικρίνονται!!

Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται από τον τοπικό τύπο.