Αρχεία για 25 Απριλίου 2018

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Λεβάντες ,χρώματα κι αρώματα.

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2017-2018 με ετικέτες, , , , στις 25 Απριλίου 2018 από

Σε αυτή τη μελέτη αντικειμένων εκ του φυσικού ,τα έργα μας έχουν ιμπρεσιονιστικό αέρα !Πως να μην συνδιάσουμε το μυρωδάτο θέμα μας ,με την γεμάτη λεβάντες Προβηγκία ,την πατρίδα των Ιμπρεσιονιστών ζωγράφων?
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Νεκρή φύση με φρούτα

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2017-2018 με ετικέτες, , στις 25 Απριλίου 2018 από

Το θέμα μας αυτή τη φορά ,μερικά ζουμερά πολύχρωμα φρούτα σε μια γυάλινη φρουτιέρα!!
Δύσκολο θέμα ,αλλά το παιχνίδισμα του φωτός ,οι έντονες φωτοσκιάσεις και τα γυαλίσματα μας προκαλούσαν και μας καλούσαν να τα μελετήσουμε ζωγραφίζοντας τελικά υπέροχες (μερικες συγκλονιστικά ώριμες) νεκρές φύσεις!!

Ο όρος νεκρή φύση περιγράφει ένα έργο τέχνης που απεικονίζει συνήθως μία σύνθεση από άψυχα αντικείμενα, που μπορεί να είναι είτε φυσικά, όπως τρόφιμα, λουλούδια ,είτε τεχνητά, όπως βάζα, διάφορα σκεύη ή βιβλία.
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ