Παγκόσμια ημέρα ζώων

Η Παγκόσμια ημέρα ζώων είναι Διεθνής ημέρα δράσης για τα δικαιώματα των ζώων και την καλή διαβίωση και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 4 Οκτωβρίου. Έτσι κι εμείς μιλήσαμε γενικά για τα ζώα αλλά και για τα αδέσποτα. Καταγράψαμε σε νοητικό χάρτη τις απόψεις μας για το τι μπορεί να χρειάζεται ένα κακοποιημένο ζωάκι, φτιάξαμε τα δικά μας σκυλάκια και στο τέλος πήρε ο καθένας το βραβείο φιλοζωίας.

Παρακολουθήσαμε και την ταινία μικρού μήκους το δώρο όπου τα παιδιά προβληματίστηκαν και έκαναν διάφορες υποθέσεις για την αρχική συμπεριφορά του ήρωα.

20241004 122315

20241004 120557

Πρώτες μέρες στο νηπιαγωγείο

Tα σχολεία άνοιξαν και οι μαθητές-τριες επέστρεψαν στις τάξεις! Ξεκινήσαμε με πολλά παιχνίδια γνωριμίας και σύσφιξης της ομάδας μας. Έπειτα μιλήσαμε για τους κανόνες της τάξης και διαβάσαμε πολλά βιβλία σχετικά με το θέμα. Έγινε η γνωριμία μας με την μελισσούλα beebot και παίξαμε στο ταμπλό με κάρτες που αναγράφονταν  επάνω προσωπικές ερωτήσεις!

20240925 091309

Κάνε μια ευγενική σκέψη…!

20240925 091242

20241002 091420

Κόβουμε και κολλάμε μέσα στο βάζο μόνο τις θετικές πράξεις

20241002 091450

20240918 104508

Αναπαριστούμε τι μπορούμε να κάνουμε τα χέρια και τα πόδια μας!

Screenshot 20240929 221227 Gallery

Παιχνίδι γνωριμίας με την beebot

20240920 124448

Ομαδική εργασία – Συμβόλαιο αγάπης και ομόνοιας της τάξης

20241008 161317

20241008 16140620241008 161500

20241008 124706

Ομαδική εργασία “Το τερατάκι που το έλεγαν καβγά”

Αφόρμηση από το βιβλίο “Μια μικρή, μεγάλη λέξη”. Ας πούμε λοιπόν την μαγική λέξη για να νιώσουμε και πάλι ήρεμοι και χαρούμενοι!!

Πρώτες βοήθειες

Ρομποτική μέσω βιωματικής δράσης

Τα παιδιά σε ζευγάρια, με ρόλους ρομπότ και εντολέα. Ο εντολέας προγραμματίζει το ρομπότ να κάνει μια διαδρομή με ποικίλες κατευθύνσεις (εμπρός, πίσω, δεξιά, αριστερά) και αριθμό βημάτων, ώστε να φτάσει στον τελικό προορισμό του που είναι οι εικόνες του γιατρού, της νοσοκόμας, του πυροσβέστη και του αστυνομικού.

20240619 013640

Εκπαίδευση πρώτων βοηθειών

Μετά τις επισκέψεις των νοσηλευτών –γονιών στο σχολείο, τα παιδιά εκπαιδεύτηκαν να δίνουν πρώτες βοήθειες. Η εκπαίδευσή τους αυτή αποτυπώθηκε σε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο που στάλθηκε στους γονείς τους προς ενημέρωση.

Για την προβολή του πατήστε

Πρώτες βοήθειες

Παιχνίδι αξιολόγησης

Όταν ολοκληρώθηκε η εκπαίδευση πρώτων βοηθειών, τα παιδιά μέσα από ένα παιχνίδι γνώσεων με τις ομάδες τους, που στόχο είχε την ανατροφοδότηση των γνώσεων που είχαν κατακτηθεί, επιβραβεύτηκαν με το βραβείο του διασώστη και της  διασώστριας.

20240619 022031

Συγχαρητήρια παιδιά!!

20240619 022919

Σχέδιο Δράσης

«Τον εαυτό μου προσέχω ατύχημα μην έχω»

Άξονας :Σχολείο – Οικογένεια

Τα ατυχήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου και αναπηρίας των παιδιών στην χώρα μας. Ατυχήματα συμβαίνουν σε όλους μας και  όλοι  μας   θα γίνουμε μάρτυρες κάποιου σχετικού περιστατικού και θα κληθούμε να αντιδράσουμε με ψυχραιμία. Με αφορμή τα ατυχήματα που γίνονται καθημερινά  στον χώρο του νηπιαγωγείου και τις συνηθισμένες αρνητικές αντιδράσεις των παιδιών (πανικός –κλάματα), θεωρήσαμε απαραίτητη την γνωριμία των παιδιών με τα συνηθέστερα είδη ατυχημάτων (έγκαυμα, πνιγμό, αιμορραγία, ανακοπή) και την εκμάθηση εξειδικευμένων τρόπων αντιμετώπισης του καθενός, στον βαθμό που τους επιτρέπει η ηλικία τους. Παράλληλα τα παιδιά στα πλαίσια του συγκεκριμένου προγράμματος θα μάθουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματα τους, να μην πανικοβάλλονται, να αντιδρούν ψύχραιμα και να προσφέρουν βοήθεια στον εαυτό τους ή σε όποιον την χρειάζεται.

Διερευνήσαμε τους χώρους του σχολείου ώστε να ανακαλύψουμε τους κινδύνους που μπορούν να προκαλέσουν ατυχήματα, τους φωτογραφήσαμε και δημιουργήσαμε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο που στάλθηκε στους γονείς των παιδιών προς ενημέρωση.

Πατήστε στον τίτλο για να δείτε την παρουσίαση

Τον εαυτό μου προσέχω ατύχημα μην έχω

Στις 14 Δεκεμβρίου επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας ένα ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ όπου οι διασώστες μίλησαν στα παιδιά για το επάγγελμά τους και τη συμβολή τους στη διάσωση της ζωής των ανθρώπων.

20240422 171337

Τον Φεβρουάριο  μας επισκέφθηκε η Πυροσβεστική , μας ενημέρωσε για θέματα πυροπροστασίας και  αντιμετώπισης κινδύνων από πυρκαγιές και σεισμούς.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ

Τον Μάρτιο  καλέσαμε το τρίτο όχημα άμεσης ανάγκης ,ένα περιπολικό της αστυνομίας όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν από κοντά δύο αστυνομικούς, να συζητήσουν τις απορίες τους και να ακούσουν από τον ασύρματο το κέντρο κλήσεων.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ 1

Πρώτες βοήθειες! Εγώ γνωρίζω τι πρέπει να κάνω όταν συμβεί ατύχημα;

Καλέσαμε τους γονείς της Ζωής που είναι νοσηλευτές να μας κάνουν μαθήματα πρώτων βοηθειών ( Περιποίηση τραύματος , έγκαυμα , πνιγμονή, απώλεια αισθήσεων)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ

Επίσκεψη διασώστη στο νηπιαγωγείο μας.

Ο κύριος Σάκης , ο μπαμπάς της Σπυριδούλας ήρθε στο νηπιαγωγείο μας και μας μίλησε για τα είδη των ατυχημάτων και τι μπορούμε να κάνουμε όταν μας συμβαίνουν.

20240425 095859

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΌΛΩΝ

Ιατρείο, γιατρός , νοσοκόμος

Δημιουργία περιοχής ιατρείου, όπου την ώρα των ελεύθερων δραστηριοτήτων τα παιδιά δίνουν πρώτες βοήθειες όπου χρειάζονται.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΡΟΛΩΝ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ