6 Μαρτίου-Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

Συγγραφέας: 4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΠΑΤΩΝ | Κατηγορία ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ, Χωρίς κατηγορία | , στις 06-03-2018

• Μιλήσαμε για την Βία, είδαμε βιντεάκια και διαβάσαμε ιστορίες……………..Τέλος φτιάξαμε μια ομαδική εργασία, για την ημέρα, με  συμβολισμό…….  Δείτε πως έγινε:

Για ακόμη μια φορά το αποτέλεσμα τέλειοοοοοοοοοο!!!!!!

• Άκουσε δύο ιστορίες για τον εκφοβισμό, γραμμένες και εικονογραφημένες από παιδιά.

Διαβάζει η ηθοποιός Ευδοκία Στατήρη.

Πάτα κλικ  στον σύνδεσμο:

• Ένα ωραίο και ενδιαφέρον βιντεάκι “Το παιχνίδι με τα μήλα” που είδαμε στην τάξη και συζητήσαμε πολύ……………………

• Μάλλον  στη φύση του ανθρώπου η Βία που όμως στις μέρες μας έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Και από την εποχή που έζησε ο μεγάλος Παραμυθάς Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν το bullying και η επίθεση στην διαφορετικότητα ήταν μια μεγάλη πραγματικότητα που τον ενέπνευσε να γράψει το «Ασχημόπαπο».

• Και τώρα ένα βιντεάκι που μπορεί να αποτελέσει αφορμή για μια μεγάλη συζήτηση με τα παιδιά σας και ειδικά με  τα παιδιά που θα πάνε του χρόνου στην Α΄Δημοτικού.