ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Εγγραφή νηπίων για το Σχολ. Έτος 2018-2019

Οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία, για τη σχολική χρονιά 2018-19 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 18 Μαΐου 2018. Εγγραφές μετά τις 19 Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Ε.).                                                                  Στο 4ο Νηπιαγωγείο Σπάτων οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται                                             καθημερινά 12:00 – 13:00 μ.μ.

Καλούνται οι γονείς και κηδεμόνες που τα παιδιά τους έχουν γεννηθεί το έτος 2013 και 2014 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο νηπιαγωγείο.                                                                                                                                                                Η φοίτηση στο Νηπιαγωγείο των νηπίων που γεννήθηκαν από την  1ηΙανουαρίου μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2013 είναι υποχρεωτική. Επισημαίνεται ότι : Το νηπιαγωγείο δέχεται  όλες τις αιτήσεις νηπίων και προνηπίων.                                                                                                       Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο είναι τα εξής:                                                                                                         α. Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση. ( Υπάρχει στο νηπιαγωγείο )           β. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι  για την εγγραφή των νηπίων (Α΄ και Β΄ ηλικίας) στο Νηπιαγωγείο δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά θα αναζητηθεί από το Νηπιαγωγείο μας μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Μyschool του ΥΠΠΕΘ.                                                                                                                       γ. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.                   δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)( Υπάρχει στο Νηπιαγωγείο ) Για το νήπιο που θα συνεχίσει τη φοίτησή του στο ίδιο νηπιαγωγείο και δεύτερη χρονιά δεν απαιτείται νέο Α.Δ.Υ.Μ.                                                                     ε. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα ή άλλο στοιχείο κατά την κρίση του Διευθυντή του Νηπιαγωγείου, από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου.                                                                                  στ. Δήλωση του γονέα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου.( συμπεριλαμβάνεται στο έντυπο της Αίτησης – Υπεύθυνης δήλωσης ).                                                                          Προϋποθέσεις για εγγραφή  στο Προαιρετικό Ολοήμερο Τμήμα του Νηπιαγωγείου:

• Βεβαίωση εργασίας και των δύο γονέων.
  • Κάρτα ανεργίας ή
  • Οι γονείς να ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες ( Πολύτεκνοι / Τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες / με χρόνιες παθήσεις κ.λ.π

Είμαστε στην διάθεσή σας για κάθε πληροφορία στο τηλ. 210-6025001

Εκ της Διευθύνσεως

Αγαπητοί γονείς ,

Σας ενημερώνουμε ότι η Περιφέρεια Αττικής αποφάσισε  τη διακοπή μαθημάτων την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, όλων των σχολείων Α’Βάθμιας και Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης Περιφέρειας Αττικής, εξαιτίας των ιδιαίτερα έντονων και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων και της επαγόμενης δυσκολίας λειτουργίας των σχολείων και μετακίνησης των μαθητών.

Σας ευχόμαστε ένα καλό και ασφαλές τριήμερο.

Ανακοίνωση.

Λόγω της επερχόμενης κακοκαιρίας και τις δυσμενείς συνθήκες που μπορεί να προκληθούν από αυτήν, με απόφαση Δημάρχου αναστέλεται η λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων, του Δήμου Σπάτων-Αρτέμιδος, την Τρίτη 09 Ιανουαρίου 2019.

Επομένως το Νηπιαγωγείο μας θα είναι κλειστό την Τρίτη 09-01-2019.